План: Средствата, отпуснати при бедствия, да се връщат на държавата

19 февруари 2018, 08:00 часа • 1740 | прочитания

Средствата, които държавата е отпуснала при природни бедствия да може да се връщат чрез гражданско-правен механизъм. Такова е намерението правителството, става ясно от законодателната програма за първото полугодие, приета наскоро. Механизмът трябва да се осъществи след промени в Закона за защита при бедствия. Изплатените средства ще бъдат търсени обратно от виновниците за произшествията, пише в. Сега

Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета

Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията

Планира се проектът да бъде внесен от Министерството на финансите през юни, като все още не е преминал през цялостна оценка на въздействието.

"Цели се да се регламентира правото на държавата да встъпи в правата на увредените от бедствие лица и да претендира средствата, които им е изплатила, от делинквентите, отговорни за настъпването на събитието. Законопроектът предвижда да се създаде законова възможност на държавата да претендира по гражданско-правен ред от виновните лица средствата, изплатени на пострадалите от бедствия лица, в това число да иска налагане на обезпечителни мерки на бъдещ или на вече предявен иск. Резултатът е връщане на изплатените средства или на част от тях в държавния бюджет", пише в мотивите на проекта.

Повече подробности не се съобщават, затова не е ясно как точно ще се доказва кои са виновните лица. Практиката сочи, че за повечето големи бедствия виновници не се откриват. При последните наводнения например отговорно се оказа времето.

Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването

Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка

До юни правителството смята да внесе 27 закона. Сред тях са проекти за изменение на законите за електронното управление, за чистотата на атмосферния въздух, за закрила на културата и т.н. Трескава работа предстои в туристическата сфера. Чрез промени в закона за черноморското крайбрежие се предвижда групиране на морските плажове с оглед на концесионирането. Корекции в закона за туризма пък планират "детайлно уреждане на статута на националните курорти", а и даване на "ясна и точна дефиниция на понятието "къмпинг туризъм".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес