Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пламен Киров: Най-вероятно няма да има правителство. Най-добре е изборите да са през юли

11 април 2023, 10:37 часа • 1436 прочитания

В предишното НС президентът достатъчно разтегна процедурата, напомни по БНР бившият конституционен съдия Пламен Киров.

Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК

Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа

"Вървеше по ръба на бръснача. Не може да го виним, че забърза процедурата и в това прозира неговото желание 49-тото НС да не може да излъчи правителство. Правителство се прави от политическите партии. Те продължават да не искат да си говорят. Това подсказва, че най-вероятно няма да има парламентарно излъчено правителство. В този случай е най-добре да се отиде на избори през юли. Не че те ще решат нещо, вероятно ще възпроизведат същата картина"

"Президентът има едномесечен срок след провеждането на изборите да свика парламента на първо заседание. На фона на протакането на цялата процедура по формиране на правителство в предишното Народно събрание, оставаме в неведение кое го кара да бърза сега", обясни той.

„Нямаме информация, че е готово правителство. По-скоро ще отидем в другата хипотеза - че няма да бъде излъчено такова. Тогава се изчисляват сроковете за провеждане на предсрочни парламентарни избори за 50-то НС“.

Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва

Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии

ОЩЕ: Екатерина Михайлова: Има юнаци, които искат да се възползват. Случвало се е в Германия, с Хитлер

Едва ли президентът бърза да сложи край на мандата на служебното си правителство. По-скоро действията му са определени от друга логика, обясни Пламен Киров.

„Представете си, че със сегашната технология за определяне на изборния резултат от СИК, която показа доста дефицити, ние отидем на избори 2 в 1 в края на октомври, а може и по-рано, и съчетаем местни избори с предсрочни парламентарни. Това ще бъде доста проблематично от гледна точка на технология на провеждане. На местните избори ще има и втори тур. Опасенията на президентския екип може да са, че тези избори ще са на ръба на провала“.

 

Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна

Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес