Дебатът за българската история трябва да се води честно, без да се разделя обществото. Това каза експрезидентът Петър Стоянов.
Той представи своята гледна точка - на 3 март не се подписва договор за България, а предварителен договор между високопоставени руски и турски дипломати. И напомни, че 2 години по-рано, т.е. през 1976 година, е подписано Райхщадското споразумение между руския император и австрийския император. Според Стоянов, основното заключение от него е следното - "на Балканите никога няма да се образува голяма славянска държава, при пълен разгром на Османската империя може да има две княжества – Северна България и Източна Румелия".
Стоянов каза пред Нова телевизия и, че граф Игнатиев е писал в мемоарите си, че първа цел на Руската империя са проливите и е нелогично да очакваме руският военен да защитава българските пред руските интереси. Получи се мантрата, че добрата Русия ни е освободила, а лошият Запад ни е съсипал, добави той.
Все пак, Стоянов видя като национален идеал точно Санстефанска България. По времето на Санстефанския договор, шансът Македония да влезе в границите на България е много минимален – защото тогава се преговаря за територии, в които твоята войска е стъпила, а руската войска така и не стъпва в Македония, уточни Стоянов.
Чрез образованието в Русия, българските младежи гледат към Запада и западните ценности. „Нашите будни български младежи виждат за пръв път Запада в руските гимназии”, каза Стоянов и напомни – Стефан Стамболов има образование само в Русия, а е считан за русофоб, докато Иван Гешев е считан за русофил, но е завършил в Англия.
"Крайно време е да направим един сериозен прочит, да дадем на всекиму мястото", заключи експрезидентът. "Аз обичам Русия, но повече си обичам България", подчерта Стоянов за финал.