Изключително съм изненадан от Вашето изказване относно противоречивата и спорна личност, чието име носи културният център „Иван Михайлов“ в Битоля. Вашето изявление попада в контекста на истеричната „антифашистка“ реторика в Македония от последните няколко дни. Това написа в отворено писмо до министъра на външните работи на РС Македония Буяр Османи лидерът на партия Граждански демократичен съюз (ГДС) Петър Колев, съобщи БГНЕС.
Повод за него стана вчерашното изявление на външния министър, че изборът на име на българския културен клуб в Битоля е „провокация“, тъй като личността на Иван Михайлов, чието име носи клубът, в Македония се смята за „противоречива и провокативна”.
БГНЕС публикува пълния текст на отвореното писмо на Петър Колев:
Отворено писмо
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
До моя скъп приятел и „антифашист“ Буяр Османи,
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
с (неприкрита) надежда, че ще го прочете и антифашистът г-н Стево Пендаровски
Господин Османи,
Изключително съм изненадан от Вашето изказване относно противоречивата и спорна личност, чието име носи културният център „Иван Михайлов“ в Битоля. Тъй като Вашето изказване, което попада в контекста на истеричната „антифашистка“ реторика в Македония от последните няколко дни, се чувствам длъжен да споделя с Вас някои прости и ясни исторически факти.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Разбирам Ви, че Вие като лекар не сте длъжен да знаете, но преди да правите такива изявления, бих Ви посъветвал най-добронамерено и приятелски да се консултирате с Вашия лидер г-н Али Ахмети, който познава добре албанската история, особено историята на албанското въоръжено движение, както и нейните връзки с българската държава и въоръженото движение на македонските българи.
Безспорен факт е, че през 1933 г. е проведена двудневна среща между Ванчо Михайлов и Хасан Прищина – тогавашен председател на Косовския комитет за съвместно сътрудничество срещу Кралство Югославия, за бъдещите граници на Албания и Македония. Договореното обхващало следното: Ако Македония се обедини с България, македонските територии с преобладаващо албанско население (Дебър и част от Дебърската долина) да се присъединят към Албания. В противен случай те ще останат в пределите на бъдеща независима Македония. Михайлов и Прищина изготвили цял проект за бъдещия съюз между ВМРО, Косовския комитет и Хърватското усташко движение, начело с Анте Павелич. Същата година, за съжаление, Хасан Прищина е бил убит.
Няма да навлизам в същността на дългогодишното сътрудничество между албанското въоръжено движение и въоръженото движение на македонските българи. Смятам, че този пример е напълно достатъчен.
Днес, г-н Османи, в центъра на Скопие има паметник на Хасан Прищина, има училище в Чаир, което носи неговото име и целият албански народ го почита и се гордее с него. С подобни изказвания Вие, повярвайте ми, няма да обидите нас – македонските българи. Ние сме свикнали с квалификациите „фашисти“, „противоречиви“, „окупатори“ и много други, но мисля, че си давате сметка колко обидно звучи това за един от албанските национални герои. Няма как всички негови съратници и приятели да са фашисти, а той да е антифашист – надявам се, че ме разбирате.
Имайки предвид, че Ви смятам за свой приятел, най-учтиво настоявам в бъдеще да ме включите във Вашето антифашистко общество.
С уважение,
П. Колев