Изключително съм изненадан от Вашето изказване относно противоречивата и спорна личност, чието име носи културният център „Иван Михайлов“ в Битоля. Вашето изявление попада в контекста на истеричната „антифашистка“ реторика в Македония от последните няколко дни. Това написа в отворено писмо до министъра на външните работи на РС Македония Буяр Османи лидерът на партия Граждански демократичен съюз (ГДС) Петър Колев, съобщи БГНЕС.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Повод за него стана вчерашното изявление на външния министър, че изборът на име на българския културен клуб в Битоля е „провокация“, тъй като личността на Иван Михайлов, чието име носи клубът, в Македония се смята за „противоречива и провокативна”.
БГНЕС публикува пълния текст на отвореното писмо на Петър Колев:
Отворено писмо
До моя скъп приятел и „антифашист“ Буяр Османи,
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
с (неприкрита) надежда, че ще го прочете и антифашистът г-н Стево Пендаровски
Господин Османи,
Изключително съм изненадан от Вашето изказване относно противоречивата и спорна личност, чието име носи културният център „Иван Михайлов“ в Битоля. Тъй като Вашето изказване, което попада в контекста на истеричната „антифашистка“ реторика в Македония от последните няколко дни, се чувствам длъжен да споделя с Вас някои прости и ясни исторически факти.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Разбирам Ви, че Вие като лекар не сте длъжен да знаете, но преди да правите такива изявления, бих Ви посъветвал най-добронамерено и приятелски да се консултирате с Вашия лидер г-н Али Ахмети, който познава добре албанската история, особено историята на албанското въоръжено движение, както и нейните връзки с българската държава и въоръженото движение на македонските българи.
Безспорен факт е, че през 1933 г. е проведена двудневна среща между Ванчо Михайлов и Хасан Прищина – тогавашен председател на Косовския комитет за съвместно сътрудничество срещу Кралство Югославия, за бъдещите граници на Албания и Македония. Договореното обхващало следното: Ако Македония се обедини с България, македонските територии с преобладаващо албанско население (Дебър и част от Дебърската долина) да се присъединят към Албания. В противен случай те ще останат в пределите на бъдеща независима Македония. Михайлов и Прищина изготвили цял проект за бъдещия съюз между ВМРО, Косовския комитет и Хърватското усташко движение, начело с Анте Павелич. Същата година, за съжаление, Хасан Прищина е бил убит.
Няма да навлизам в същността на дългогодишното сътрудничество между албанското въоръжено движение и въоръженото движение на македонските българи. Смятам, че този пример е напълно достатъчен.
Днес, г-н Османи, в центъра на Скопие има паметник на Хасан Прищина, има училище в Чаир, което носи неговото име и целият албански народ го почита и се гордее с него. С подобни изказвания Вие, повярвайте ми, няма да обидите нас – македонските българи. Ние сме свикнали с квалификациите „фашисти“, „противоречиви“, „окупатори“ и много други, но мисля, че си давате сметка колко обидно звучи това за един от албанските национални герои. Няма как всички негови съратници и приятели да са фашисти, а той да е антифашист – надявам се, че ме разбирате.
Имайки предвид, че Ви смятам за свой приятел, най-учтиво настоявам в бъдеще да ме включите във Вашето антифашистко общество.
С уважение,
П. Колев