"Пълната либерализация на енергийния пазар е процес, това не е еднократно действие", каза днес в Пловдив министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
"Не можем да кажем, че сега от 1 януари е либерализиран енергийният пазар. Това е процес, който продължава доста дълго време. Към настоящия момент големите предприятия, големите фирми, които са на високо напрежение, всъщност са вече на свободния пазар. Това, което предстои да се случи в следващи месеци, е да бъде либерализиран напълно енергийният пазар така, че и битовите потребители и фирмите на средно и ниско напрежение да излязат на свободния пазар. За да се случи това, трябва да се случат преди това няколко много важни неща".
От 19 януари Българската независима електроенергийна борса вече работи, налице са реални сделки, налице е реална борсова търговия и цената на електрическата енергия на борсата се определя единствено и само от търсенето и предлагането, предаде БГНЕС.
Вторият много важен момент, който трябва да се случи, каза министър Петкова, е да изберем модела- как ще стане този преход към пълна либерализация. За тази цел ние имаме сключен договор със Световната банка, които ни консултират и от тях очакваме да ни предложат модел.
Другата много важна мярка, която трябва да се случи и без която няма да бъде освободен на практика пазарът, е да се помисли за уязвимите потребители- хората, които могат да бъдат определени като енергийно бедни. Изключително важна тема, подчерта министър Петкова и каза, е се работи много активно в тази посока.
„ Искам да успокоя българските граждани, че нищо няма да се случи, преди ние да сме разработили механизма за защита на уязвимите потребители, преди да имаме критерии как ще бъдат определени те и преди да сме разработили мерките за тяхната защита. В тази връзка Министерството на енергетиката направихме една съвместна работна група с Главна дирекция „Енергетика” на Европейската комисия, която се занимава точно с този процес, свързан с определянето на уязвимите потребители, с дефинирането и много точните критерии, по които да ги определим , за да не се получи така лица, които на практика не попадат в тази категория, да се възползват от това право. В същото време да останат такива потребители, които де факто са уязвими, да останат извън борда".
Това са основните теми, по които ние работим и мерките за защита на потребителите също ги разработваме с нашите колеги от Главна дирекция „ Енергетика” в Европейската комисия.
За новата цена на тока, министър Петкова каза: „Първо има ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране, което е в сила до 30 юни 2016 година. Дотогава абсолютно нищо няма да се случи. Вероятно ще се случат нещата плавно, поетапно в следващи периоди. Но пълното освобождаване на електроенергийния пазар ще стане поетапно.
От частните абонати не се искат никакви инвестиции във връзка с този процес, поясни самия механизъм министър Петкова. „Българските потребители трябва да бъдат спокойни, че за да смениш доставчика си, не се иска да платиш нищо. Няма опасност да останат българските потребители без електрозахранване, ако те не са избрали своя доставчик – просто могат да останат към настоящия”.
„Либерализацията не означава непременно поскъпване, каза още министър Петкова, хората не трябва да се плашат. Този процес е преминал през всички страни, членки на ЕС. Този процес ще мине и през България, защото ние сме една от малкото държави в ЕС, в които не е либерализиран електроенергийният пазар. Хората не бива да се притесняват, защото либерализация означава конкуренция, означава пазар. А всеки пазар, когато работи добре, винаги резултатът е по- добър. Когато има конкуренция, това означава, че всеки ще се стреми да предлага по-добри условия за потребителите, по- добри оферти и съответно- по- добра цена".