Ние очакваме от ГЕРБ обратна връзка или тяхна версия на поправка на меморандума.
Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в кулоарите на парламента в понеделник. Припомняме, че се очаква тази седмица развитие по предложения от коалицията ПП-ДБ меморандум за общо управление с ГЕРБ, който предизвика ново политическо напрежение.
По повод предложението на Бойко Борисов за подялба на министерските постове след ротацията наполовина между ГЕРБ и ПП-ДБ, Петков каза:
"Ако говорим за реалното разпределение на властта, то е над 95% за ГЕРБ и ДПС в момента. Нека си говорим за реалната власт и истинското разпределение", подчерта бившият премиер.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Иначе Петков коментира и извънредното заседание на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и еврозоната днес, по време на което бе изслушан управителят на Хърватската народна банка Борис Вуйчич относно приемането на еврото в страната му.
Още: Кирил Петков: Не предлагаме подарък на ГЕРБ, нито делкане на държавата (ВИДЕО)
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
"Откакто еврото е било вкарано в обращение, доходите са се покачили, лихвите са паднали и всички опорки бяха разбити на пух и прах от фактите, които бяха изнесени от гуверньора на хърватската банка", каза Петков по повод изслушването.
Относно факта, че на заседанието не присъстваха представители от БСП и Възраждане, които са основни опоненти на приемането на еврото в България, Петков допълни:
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
"Когато фактите говорят, фалшивите новини изчезват. Те имаха възможност днес да попитат реалните въпроси, но явно не искаха да чуят голямата новина - цените в Хърватия не са се покачили след въвеждането на еврото".
На въпрос дали очаква политическа криза, която да ни спъне за приемане на еврото от 1 януари 2025 г. Петков каза, че действително има риск. "Нека ГЕРБ имат предвид това", каза бившият премиер.
Още: С колко се увеличи БВП на Хърватия след приемането на еврото?