„Ние не говорим срещу руснаците. Харесваме много руски музиканти, поети, хора от различни културни кръгове и нямаме нищо против тях. Реалният ни проблем е с Путин. Трябва да направим разлика между режима на Путин и традиционните приятелски взаимоотношения с руснаците“. Това заяви премиерът Кирил Петков в интервю за румънската телевизия Digi 24 TV, излъчено на 9 май.
Още: Кой е Красимир Вълчев - предложението на Росен Желязков за министър на образованието
Още: Кой е Томислав Дончев - предложението на Росен Желязков за вицепремиер и министър на иновациите
Българският министър-председател посети Румъния в края на април, където с колегата си Николае Чука обсъди темата с газа и възможностите за получаване на гориво по тръбата от съседната страна.
В интервюто Петков беше попитан за разделението в българското общество относно Русия и Украйна, а водещата Кристина Килеачу му припомни, че „ядрото от проруски граждани съставлява около 15% от електората в България“.
„Ние виждаме два славянски народа, единият от които атакува другия. Това, което видях по време на визитата ми в Киев, бяха съборени жилищни сгради и играчки сред отломките - ужасяващи сцени на войната. Смятам, че всеки състрадателен българин би казал: „Не мога да толерирам това, няма как да наведа глава или да затворя очите си пред тези зверства“. Мисля, че ЕС каза ясно именно това, а ние говорим в един глас с Европа“, заяви българският премиер.
Още: Кой е Манол Генов - предложението на Росен Желязков за министър на околната среда и водите?
Още: Кой е Георги Георгиев - предложението на Росен Желязков за министър на правосъдието
Той коментира и критиките на президента Румен Радев, който обвини правителството, че е отказало да плаща на „Газпром“ в рубли и това доведе до спиране на доставките от страна на Москва. Държавният глава публично обяви, че кабинетът предава интересите на България и служи на чужди, без да споменава кои са те. Освен това изрази твърда позиция срещу изпращането на оръжия за Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой е Атанас Запрянов - предложението на Росен Желязков за министър на отбраната
Още: Кой е Валентин Мундров - предложението на Росен Желязков за министър на електронното управление
„Той сподели мнение, което не е в унисон с нашата гледна точка. Когато спазиш всичко по договора, а другата страна спре да ти доставя газ, не виждам защо ние да сме отговорни за това. Мисля, че това даже е възможност за България, защото сега нямаме друг избор освен диверсификацията. Сега е моментът да ускорим процедурата и да го направим“, каза Петков.
Попитан защо българите и румънците се страхуват „да не ядосат Русия“, премиерът отговори, че не страхът трябва да е решаващият фактор във вземането на решения, а етиката и моралът.
„Лично аз не харесвам начина, по който Путин решава какво да се прави не само в Украйна, но и в нашите две държави – че НАТО трябва да се оттегли и да не изгражда военни бази в Румъния и България. Звучи като някаква политика от 19-ти или 18-ти век, когато са се рисували карти на Европа на салфетка. Не го приемам и не трябва да се страхуваме“, отвърна Петков.
Още: Кой е Росен Желязков - предложението на ГЕРБ за премиер
Още: Кой е Борислав Гуцанов - предложението на Росен Желязков за министър на труда и социалната политика
Според министър-председателя българите трябва да осъзнаят, че НАТО не е в България, а „България е НАТО“.
Петков коментира и темата с „компромиса“ за ветото за евроинтеграцията на Северна Македония. Той бе попитан какво ще се случи с отношенията със Скопие, ако правителството му не издържи, на което премиерът отговори: „Не мога да съм отговорен за нищо в такъв случай. Решил съм, че бъдещето на Северна Македония и Албания трябва да е в ЕС – това е добре за региона“.