Депутатът от ДПС Делян Пеевски е отсъствал общо 101 пъти от заседания на Народното събрание (НС) за времето от конституирането на 44-я Парламент на 19 април 2017 г. до края на януари 2018 г. Нещо повече, всички отсъствия на Пеевски през този период са извинени.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
Това става ясно от отговор на администрацията на Народното събрание до Mediapool, предоставен по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
За това време депутатът не е имал нито едно "неоправдано отсъствие" от пленарна зала, става ясно от информация в регистъра за неизвинените отсъствия на народните избраници.
Изданието отбелязва, че това практически означава, че Пеевски, който е присъствал само на клетвата при конституирането на Народното събрание, получава пълната си работна заплата като депутат, без добавките, които му се полагат месечно за участие в специализираните комисии към НС.
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) депутатите получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, съобразно данни на Националния статистически институт. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ
Депутатите признават неофициално, че към момента основното им месечно възнаграждение е 3150 лева. Така макар Пеевски да не ходи на работа, той е получил над 30 000 лева от хазната за 10 месеца от началото на работата на 44-то Народно събрание. За това време Пеевски не е участвал в обсъждането или гласуването на нито един законопроект в пленарна зала или ресорните комисии.
През този период обаче Пеевски беше вносител на два законопректа - "срещу вторичното разграбване на КТБ, както го анонсира съавторът му Йордан Цонев и внесените миналата седмица поправки в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.
Mediapool посочва, че председателят на Парламента Цвета Караянчева не е пожелала да коментира на какво основание е извинила отсъствията на Пеевски.
Още: "Не очаквайте от нас ние да разединяваме": Новите лидери на "Да, България" обявиха първата си цел
Още: Премиерът пред Антонио Коща: Трябва да говорим в един глас