Няма подменена реалност, не можем да я променим. Върху България има клеймо. Така министърът по въпросите на европредседателството Лиляна Павлова коментира темата, че Европа не се отказва от мониторинга върху България и като цяло гледа с едно наум към нас.
Според министъра, България не умеела да презентира това, което е свършила, а 50% от работата била точно да презентираш. Тя даде пример с Румъния - можело да са свършили по-малко от нас, но добре се презентирали и затова изглеждало, че са по-напред. Все пак Павлова уточни в края на мисълта си, че "и другите 50% са важни", визирайки реалната работа, която трябва да се свърши по даден проблем.
Това е търсен ефект, много е видно и много е удобно. Така Павлова коментира редицата от протести, които тръгнаха срещу правителството през тази есен. Припомняме, че последният такъв е заради решението на кабинета за Национален парк "Пирин" и измененията в Плана за управление на парка, но преди това имаше протести на учените от БАН, протести в редица болници - заради плачевното им състояние, липсата на заплати на работещите там и опасността от затваряне на лечебните заведения, протести и на служителите на МВР заради ниски възнаграждения, които са в готовност да протестират и по време на европредседателството, като заявиха ясно това намерение.
Ще е много жалко, ако е вярно, добави все пак пред Нова телевизия министърът, отговорен за европредседателството ни, вкарвайки малко по-умерен тон относно тезата си, че всички протести са нагласени, за да пречат нарочно на правителството.
Задръстване в София от Нова година заради европредседателството няма да има, увери Павлова, която добави, че "единственият период и то кратък, от два дни", ще е само на 17 май, когато е срещата на върха на лидерите на ЕС с главна тема Западните Балкани.