Колкото и нескромно да звучи, България успя да затвори най-много досиета от Триото – от 105 досиета успяхме да придвижим или затворим 78. Сигурно можеше и повече – така вече бившият министър за европредседателството Лиляна Павлова отговори на въпрос на БГНЕС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Все пак Павлова посочи един вид "неуспехи" т.е. какво би искала да постигне повече – общоевропейско решение по темата за единната европейска система за миграцията. Други „неуспехи“ - енергийният съюз и банковият съюз, но нямало как в рамките на шест месеца да се придвижи цялото необходимо законодателство.
Що се отнася до пакет "Мобилност" и защо не сме го прокарали докато бяхме европредседатели (въпрос на в. "24 часа"), коментарът беше, че по времето на европредседателството се работело усилено, но трябвало да има по-балансиран подход. Министър Московски беше изключително твърд и категоричен, подчерта Павлова. И се оплака, че имало дори официално писмо от някои страни-членки (т.нар. European Road Alliance, в който влизат Австрия, Белгия, Дания, Франция, Германия, Италия, Люксембург, Норвегия и Швеция) че Московски много си позволявал да защитава българската позиция.
Приемането в Шенген и еврозоната няма нищо общо с председателството, за постигането на тези цели сме изпълнили обективните критерии – става въпрос за такива критерии, настоя Павлова в отговор на питане на К2 защо не сме успели да направим решителната крачка към тези лелеяни цели. Държим да бъдем оценявани по ясно измеримите критерии, смята отиващият си министър на европредседателството ни.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Колко платихме?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Павлова направи и сметка колко ни е струвало европредседателството, като напомни, че бюджетната рамка беше тригодишна. Първоначално сме предвидили 166 млн. лева, но сме спестили 22 млн. лева. Всичко това е отишло за обезпечаване на организация, сигурност, на ремонти – на НДК, на резиденция "Бояна". Без ремонтите обаче председателството струвало 62 млн. лева, макар че имало много повече проведени събития – 300 с 35 000 участници, а сме очаквали 20 000.