"Обединените патриоти" ще подкрепят предложенията на ГЕРБ за промени в Закона за опазване на околната среда, с които на практика се ускоряват инвестиционни проекти в национално значими обекти и се ограничава правото на граждани да го обжалват в съда по екологични казуси. Т
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Това потвърждава пред БНР секратарят на парламентарната група на патриотите Борис Ячев.
Ячев каза, че не смята, че причина за внасяне на предложението за тези законови промени е строителството на АМ "Струма", но отбеляза, че ако този законопроект мине, това ще облекчи значително строителството и изграждането на някои от проблемните участъци на магистрала.
Заместник-председателят на патриотите Борис Ячев обоснова решението им за подкрепа на предложението за законови промени така: "По този начин действително се съкращава изключително много тромавата и тежка по сегашното законодателство процедура по обжалването на оценка на въздействието върху околната среда, която, както каза и министър Нанков, в повечето случаи обхваща месеци, а немалко пъти и години, и по този начин се стопират обекти, които са изключително важни – особено обекти с инфраструктурно предназначение."
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
По думите му логиката е, че обектите с национално значение все пак имат приоритет. Той отбеляза, че и в момента в Закона за устройство на територията е предвидена съкратена процедура по обжалване – пред една инстанция за инвестиционни намерения и разрешение за строителство на обекти с национално значение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Според Ячев самата процедура по екологична оценка не е кратка, тя е публична и прозрачна и всички заинтересовани страни – включително обществеността, неправителствени организации, имат възможност да изразят своето становище. "Така че тук не говорим за прикриване на някакъв етап от процедурата по оценка на въздействието върху околната среда, а просто говорим за съкращаване до шест месеца (за произнасяне само на първа инстанция и съкращаване на срока за произнасяне до 6 месеца), защото действително големи обекти се забавят заради многобройните обжалвания и тромавата процедура, която е в момента."