Политическа партия МИР настоява веднага след конструирането на новото Народно събрание спешно и приоритетно да се приеме Закон за управление при кризи. От МИР изразяват солидарност и съпричастност с жителите на карловските села Богдан и Каравелово, които пострадаха, след като дигата на река Стряма се скъса и водата заля селата.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
„За огромно съжаление за пореден път започваме да се замисляме едва когато се случи бедствие. За огромно съжаление вече 32 години българите бедстваме в собствената си държава и то поради липсата на държава, държавници, контрол, отговорност и наказуемост. Крайно време е заедно да го променим и именно за това партия МИР предлага спешно да се приеме Закон за управление при кризи. Чрез него ще се създаде първо ясен протокол, чрез който ще се координират всички отговорни институции в държавата, които трябва да си взаимодействат при възникването на криза или бедствие. Законът за управление при кризи е изключително важен и приоритетен, защото чрез него освен, че ще могат да се управляват всички кризи в страната, но и по-важното, те ще могат да се предотвратяват“, това заяви още лидерът на партия МИР Симеон Славчев.
Според Славчев координирането на действията на държавните институции е задължително условие за успешното преминаване на България през здравната, социалната, финансовата, мигрантската, както и всяка друга криза. От партия МИР са подготвили проект на Закона за управление при кризи, който ще внесат още в първия работен ден на новото Народно събрание и ще настояват той да бъде приет незабавно.
Основен акцент в Закон за управление при кризи, който партия МИР предлага е изграждането на Национална система за управление при кризи. Предвижда се и създаването на областни съвети по сигурност и управление при кризи, включващи областния управител, заместник областните управители, директорите на дирекции в областната администрация, директора на областната дирекция "Гражданска защита", директора на центъра за спешна медицинска помощ и представители на териториалните звена на централната администрация на изпълнителната власт. Чрез областните съвети се осъществява координацията между местната и централната власт, както и между всички институции, имащи отношение към възникналата криза или извънредна ситуация. Законът за управление при кризи предвижда всички общински съвети да приемат свой план за управление при кризи, който става част от плана на областно ниво.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Освен за спешното приемане на Закон за управление при кризи, партия МИР настоява да се измени структурата на Министерски съвет и да бъде създадено специално Министерство за извънредните ситуации и управление при кризи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
„Това ще даде възможност за ефективно управление на кризите и по-важното – за тяхното предотвратяване. От друга страна, Законът за управление при кризи ще подобри връзката между централна и местна власт, както и координацията между всички отговорни институции, каквато в момента липсва“, каза още Симеон Славчев.
Заради бедственото положение в карловските села, а и в голяма част от населените места в страната партия МИР предлага да се спре временно предизборната кампания и всички кандидати за народни представители от всички партии и коалиции да се включат в спасителната операция и възстановяването на щетите от наводненията. От партия МИР заявиха, че всички техни кандидати за народни представители ще дадат личен пример и ще се включат и помогнат на бедстващите хора и възстановяването на щетите.