Парламентът одобри създаването на Временна комисия, която ще проучи всички факти относно процедурата по избор на изтребител.
Комисията ще работи в продължение на два месеца и ще провери действията на длъжностните лица при постъпването на предложенията от страните доставчици. Не на последно място, комисията ще проучи реда на вземане на решение по избора на шведските изтребители "Грипен" от Министерския съвет.
По време на гласуването 114 депутати бяха „за”, 69, "против", 9 се въздържаха.
Емил Христов от ГЕРБ ще бъде председател на временната комисия, а още 18 народни представители ще членуват в нея. 8 са от ГЕРБ, 6 от БСП, по двама от Обединени патриоти и ДПС, както и един от "Воля". Членове на комисията от ГЕРБ ще бъдат: Пламен Манушев, Владимир Тошев, Антон Тодоров, Анна Александрова, Евгения Ангелкова и Маноил Манев. От „БСП за България“: Жельо Бойчев, Филип Попов, Спас Панчев, Николай Цонков, Петър Витанов и Таско Ерменков. От „Обединени патриоти“ членове на комисията ще бъдат: Милен Михов и Борис Вангелов. От ДПС - Симеон Симеонов и Джейхан Имбрямов. От „Воля“ - Слави Нецов.
По време на дебатите председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че парламентът бил мястото, където да се правят дебати, когато се правят разходи за такива сериозни проекти.
„Не мога да разбера защо от БСП решиха, че някой иска да предприеме някакви действия спрямо президента. Не, ние просто искаме да излезе истината, защото ако имаше подобни дебати по важните проекти, които страната ни реализира, нямаше да плати правителството на Борисов за АЕЦ „Белене“, заяви Цветанов. Той изтъкна, че от БСП смятат, че някой има нещо към президента Радев и допълни-„не, президентът Радев е президент на България и той ще остане дотогава, докато изпълнява тези си задължения“.
„Съмненията на цялата общественост е точно в това, че правителството ще влезе в някаква корупционна схема“, заяви Цветанов.
„Неправилно е да поемаме ние отговорността на МС. Нищо не пречи МС да отмени решението на предния МС. То може да бъде отменено от същия орган. Защо е нужно тази комисия да го прави? Създаване на Временна комисия за проучване изпълнението на избора на нов тип боен самолет ще блокира процедурата. Нещо повече, не само, че ще я блокира, но ще я и компрометира“, заяви по време на дебатите Йордан Цонев от ДПС.
„Такива комисии се създават тогава, когато има решение, когато процедурата е приключила. Ако има нужда, да се направи преглед дали е спазена тази процедура. Аз ще ви кажа още от сега, че тя не е спазена и не е спазена от кабинета „Борисов 2”. Единодушното решение за поръчка на нов самолет беше взето от парламента на 2 юни 2016 г.”, посочи депутатът от ДПС. Според него предложението за създаването на такава комисия е несъстоятелно, ненавременно и ще блокира важното за страната ни решение.
Емил Христов от ГЕРБ заяви, че комисията няма да попречи на процеса за придобиване на нов тип боен самолет, а ще го подпомага. „Да се правят внушения, че тази комисия ще блокира работата на правителството, не е коректно”, смята депутатът от ГЕРБ.
Не казваме абсолютно нищо срещу президента или срещу работната група, искаме да разберем информацията, опита се да увери депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев. „С парите, които се гласим да изхарчим ще гарантираме националната сигурност, няма да задоволим политическите амбиции нито на ГЕРБ, нито на БСП, нито на който и да е друг. Недопустимо е да се изхарчат 1,5 млн. лв. за самолет, който е класиран „на тъмно“ без да са информирани народните представители. Не предопределяме абсолютно нищо, само че непрекъснато говорим за прозрачност, яснота, ясни критерии, а сега, когато искаме парламентът да чуе как работната група и защо е класирала на първо място „Грипен“, на второ „Юрофайтър“ и декласирала Ф16, никой не иска да чуе отговорите“, посочи Тошев. Според него временната комисия няма по никакъв начин да блокира, забави, задържи или спре, каквото и да е в работата на МС по избор на нов изтребител“, смята той.