Да има еднакъв ред за определяне на размера на паричното обезщетение за безработица за лицата с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на Европейския съюз (ЕС).
Това приеха днес (2 август) депутатите с подкрепа на второ четене на проект за допълнение на Кодекса за социално осигуряване, предвиждащ промени в начина на определяне на паричните обезщетения за безработица.
Целта на промените е намаляване на злоупотребите и осигуряване на справедливост при отпускането на обезщетенията за безработица според мотивите на вносителите – Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ. Още: Комисия в парламента слага край на "френската безработица" у нас
Край на "френската безработица"
С поправките на практика се слага край на така наречената "френска безработица" - схема, която даваше възможност само с няколко дни работа в държава членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас.
С внесения от Сачева и още трима депутати от ГЕРБ проектКодекса за социално осигуряване се въвежда еднакъв ред за определяне на обезщетението за безработица за хората, които са се осигурявали само в България и за тези с осигуряване и в страната ни, и в друга държава членка на ЕС. Предложението е при определянето на обезщетението да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина.
Вносителите посочват в мотивите си, че целта е да се осигури справедливост, както и намаляване на злоупотребите. Те подчертават, че през 2023 г. повече от 80% от обезщетенията за безработица с краткосрочна заетост в държава членка на ЕС са отпуснати в максимален дневен размер от 85,71 лв., а останалите - в размер близък до максималния.
Още: Скоро: Лишаването от свобода за репресираните и казармата ще се признават за стаж за пенсия