Народното събрание прие с пълно единодушие на второ четене да се вдигне прагът за регистрация по ДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Промяната ще влезе в сила от 1 януари 2023 г. Мотивът на вносителите от "Демократична България" бе, че по този начин ще се намали административната тежест, ще изсветли икономиката, ще повиши конкурентоспособността на микрофирмите, стартиращия бизнес и хората със свободни професии.
Преките загуби за бюджета ще бъдат между 85 млн. и 130 млн. лв., но косвеният икономически ефект ще надхвърли загубите за фиска, ще укрепи българската икономика и ще повиши събираемостта. Бе оттеглено предложението прагът да се вдигне на 166 хил. лв. през 2024 г. с мотива, че в този случай се налага разрешение от Европейската комисия.
"Увеличаването на прага засяга и самонаетите лица", обясни Мартин Димитров. "Догодина ни чака по-сложен дебат, ако искаме праг от 166 000 лв. и за него поискаме дерогация от ЕС, тъй като това е максималната стойност", обясни той каква би била евентуална втора стъпка по отношение на още едно увеличения на прага.
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Кирил Ананиев от ГЕРБ също потвърди, че новият праг ще бъде факт, след като се получи съгласието от ЕК или не по-рано от 1 януари 2023 г. Така и следващото правителство ще може да си направи макрорамката на бюджета и приоритетите, които ще следва, посочи той. По думите му всичко ще зависи и от приходите, предвидени в бюджета за следващата година. Има основания да се вдигне прагът и до 166 000 лв., за да се облекчи още бизнесът, смята Ананиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?