Народното събрание прие с пълно единодушие на второ четене да се вдигне прагът за регистрация по ДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Промяната ще влезе в сила от 1 януари 2023 г. Мотивът на вносителите от "Демократична България" бе, че по този начин ще се намали административната тежест, ще изсветли икономиката, ще повиши конкурентоспособността на микрофирмите, стартиращия бизнес и хората със свободни професии.
Преките загуби за бюджета ще бъдат между 85 млн. и 130 млн. лв., но косвеният икономически ефект ще надхвърли загубите за фиска, ще укрепи българската икономика и ще повиши събираемостта. Бе оттеглено предложението прагът да се вдигне на 166 хил. лв. през 2024 г. с мотива, че в този случай се налага разрешение от Европейската комисия.
"Увеличаването на прага засяга и самонаетите лица", обясни Мартин Димитров. "Догодина ни чака по-сложен дебат, ако искаме праг от 166 000 лв. и за него поискаме дерогация от ЕС, тъй като това е максималната стойност", обясни той каква би била евентуална втора стъпка по отношение на още едно увеличения на прага.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Кирил Ананиев от ГЕРБ също потвърди, че новият праг ще бъде факт, след като се получи съгласието от ЕК или не по-рано от 1 януари 2023 г. Така и следващото правителство ще може да си направи макрорамката на бюджета и приоритетите, които ще следва, посочи той. По думите му всичко ще зависи и от приходите, предвидени в бюджета за следващата година. Има основания да се вдигне прагът и до 166 000 лв., за да се облекчи още бизнесът, смята Ананиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация