Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат да има отделна система за избор на разследващ главния прокурор, както и удължаване мандата на настоящия състав на Висшия съдебен съвет с още шест месеца.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Промените, внесени скоро след окончателното приемане на измененията в съдебния закон, предизвикаха недоумение, заради опасения, че може да се създаде правна несигурност.
Поправките дойдоха изненадващо, след като в началото на този месец беше избрана Даниела Талева - съдия от Софийския градски съд, за първия магистрат, който да разследва главния прокурор. Изборът стана в същия ден, в който ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внесоха в парламента одобрените днес законови предложения, с които се предвижда системата за избор на ад хок прокурор да се отдели от единната информационна система. Предходният модул, с който вече е изтеглен първият съдия, разследващ главния прокурор, няма да се използва.
Според новите текстове се създава списък от съдии, изразили желание да бъдат прокурори, които да разследват обвинител №1. Списъкът може да се актуализира, ако някой от желаещите се откаже или друг изяви желание да се включи в него.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Системата за случайно разпределение на делата, свързани с разследването на главния прокурор, ще става със специален модул в единната система.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Системата трябва да отговаря на следните изисквания - да не е част от единната информационна система на съдилищата; да публикува данни за всеки случаен избор, както и да позволява всеки случаен избор да бъде проверен от трети страни, в същото време да не позволява на лица с достъп до нея да влияят на случайния подбор.
Нов състав на ВСС
Според приетите окончателно промени изборът на нов състав на ВСС се отлага с шест месеца - за началото на 2024 г. Очакванията са това да се случи след промените в Конституцията, които подготвят ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и в ДПС. Още по темата: Обяснено: Ето кои са основните идеи за промени в Конституцията
Депутатите приеха, че всяка година съдебният съвет трябва да прави одит на системата за случайно разпределение на делата, но и на тази, по която се определя разследващият главния прокурор. Изискванията, на които трябва да отговарят системите за случайно разпределение, ще се уредят в наредба от министъра на правосъдието, съгласувано с министъра на електронното управление, и в шестмесечен срок всички системи да се приведат в съответствие с нея.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така