Служебният кабинет одобри Закон за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси. С поправките в законопроекта се закрива Държавно предприятие „Държавна петролна компания“ (ДП ДПК).
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Направените до момента анализи сочат, че след създаването на ДПК не са използвани ефективно всички механизми за развитие на експертния и икономическия потенциал на дружеството, които да го направят конкурентно на пазара на горива в България, констатират от Министерски съвет.
От анализите става ясно още, че плановете държавна компания да изгражда и оперира бензиностанции, са необосновани от икономическа гледна точка и не са в защита на държавния и обществения интерес.
През май 2022 г. правителството „Петков“ взе решение да закрие държавното предприятие, което бе основано по времето на управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов. През август пък служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев, заяви, че смята да „адаптира“ ДПК. Предприятието, което бе създадено със закон, трябваше да бъде ликвидирано с поправки, които обаче така и не бяха одобрени окончателно от парламента.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
След като кабинетът на Кирил Петков закри ДПК, стана ясно, че държавно предприятие, създадено по силата на закон, не може да се закрива с постановление на Министерски съвет. Затова през лятото служебното правителство започна да търси вариант за решаване на проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Държавното дружество бе създадено по време на последното правителство "Борисов", като идеята беше да се направят 100 държавни бензиностанции. и там да се продават горива с минимална надценка, като така трябваше да се регулира пазарът.