ДПС оттегли редица атакувани текстове в проекта за промени в Закона за горите, по които и в работната група по законопроекта не беше постигнат консенсус. Лично председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов дойде на заседанието на земеделската комисия и от името на всички вносители оттегли най-оспорваните предложения.
Още: "Не говорим за коалиция": БСП с детайли как вървят дискусиите с ГЕРБ, ДБ и ИТН
Още: Киселова обяви кога се очаква приемането на "удължителния" бюджет
"Те се отнасят се до областните планове за развитие на горските територии, също параграфите за създаване на нови параграфи в преходни заключителни разпоредби в Закона за горите относно областните планове за развитие на горските територии, както и предложението за промени в Закона за биологичното разнообразие", каза Петър Чобанов и посочи номерацията им. ОЩЕ:"Скандални поправки в Закона за горите ще унищожат природата": готви се протест
Той добави, че ДПС поддържат предложенията, касаещи възможността за изграждане на съоръжения за храни за дивеча и поясни, че с това ще се увеличи възможността за инвестиции и ще спомогне за по-ефективно използване на този ресурс и за хранене на дивеча, което е съгласувано е с Агенцията по горите.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Чобанов отбеляза още, че вносителите са имали идеята да бъде дадена ясна дефиниция на две понятия – план извлечение и второто – изключителни случаи и как се процедира в тези случаи. Той допусна, че по тях може да няма консенсус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
В хода на дискусията остро се възпротиви на вносителите Александър Дунчев от "Продължаваме промяната"."Всичките параграфи нямат нищо общо с дървата за огрев, което е предмета на вносителите. Нарушава се правилника на НС!", алармира той. "Сечем вековните гори с план-извлечение и сега ще вкараме тези параграфи как план-извлеченията да изменят горскостопанския план", посочи той и настоя ако се правят такива изменения, да става по съответния ред за одобряване.
Той възрази и на замислената възможност да се секат дървета без позволително за сеч: "Вкарват се куп изключения да не се издават позволителни за сеч".
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
Тома Белев от инициатива "Зелени закони" предупреди, че незаконните сечи са престъпление и че те стават незаконни, когато няма издадено позволително за сеч и когато не е маркирана дървесината.
"Ако има широка опция за сеч, при която няма маркиране и няма издадено позволително, то трябва да е много точно определено", подчерта той. Иначе, по думите му и той би могъл да влезе в някоя гора, да изсече 10 декара и като дойде горския да се оправдае пред него, че го правел за предотвратяване на природно бедствие. "Нито един акт, нито едно наказателно постановление при този текст на закона оттук нататък няма да издържи ва съда. Достатъчно е човекът да напише в акта предотвратявам природно бедствие, предотвратявам пожар и спираме дотам", предупреди той.
Да трябва да се реши проблема със сечта, когато има извънредни ситуации, но трябва да е много ясно записано кой го върши, по какъв начин става, иначе така отваряме кутията на Пандора - ще унищожим наказателната процедура", категоричен е Белев.
Що се отнася до план-извлеченията, той потвърди, че има случаи, в които е изтекъл 10-годишният срок и даде идея да бъдат удължени с 2 - 3 години.
"Текстовете, по които ние внесохме възражения са изтеглени, но останаха други проблеми", коментира пред Actualno.com Андрей Ковачев от сдружение "За дивата природа Балкани" и подчерта, че остават много текстове, които също са извън обхвата на целта на проекта - да реши проблема с дървата за огрев.
По думите му, да създадеш норма, която ще доведе до масови нарушения, понеже няма яснота как да се приложи и всеки ще може да злоупотребява с нея, не е решаване на проблем, а създаване на повече проблеми.
"Не се правят оценки на съвместимост на сечите на гори и в момента реално се прави закон, с който допълнително ще бъдат заобиколени тези оценки и от ЕК може да започнат съдебно дело", коментира той пред Actualno.com. Според него е по-добре предлаганите промени да не се приемат.
Това, което каза пред комисията Тома Белев е много коректно - трябва да решим проблема да могат да се изсичат гори за предотвратяване на някакво природно бедствие, но когато всеки ще може да злоупотребява с това да краде дървесина - не е начинът, подчерта Ковачев. "Трябва да е ясно кой, по какъв ред, за да не може да се злоупотребява", категоричен е екологът.