Проверка на повече от 1 500 обществени поръчки на обща стойност един милиард и 200 милиона лева е установила нарушения при близо една трета. Институтът за пазарна икономика анализира нарушенията като се позовава на Годишния доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция за 2020 година, съобщи БНР.
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
Половината от нарушенията са свързани с неспазване на срокове, непубликуване на информация и пропуски при оформянето на документите, но в другата половина от случаите има съществени нарушения. Сред тях са неоснователно проведени процедури, поръчки, при които възложителите са поставили условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите, сключване на анекси към договори за обществени поръчки, с които са изменяни цени и срокове за изпълнение, както и невъзложени обществени поръчки при наличие на всички законови основания за това в 161 от случаите.
Според оценката на експертите обаче, през миналата година има спад на опорочените поръчки.
Анализът показва и друга тенденция - след стартирането на електронните обществени поръчки към споменатите грешки се добавят и нови, основно технически, свързани с откриването на процедурите в централизираната автоматизирана информационна система.
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)