Сделката с продажбата на българските активи на ЧЕЗ Груп и създаването на временната парламентарна комисия, която цели да установи всички факти и обстоятелства около продажбата на дружеството, отново предизвика разнопосочни коментари сред управляващи и опозиция. От БСП дори видяха в сделката афера, водеща към Министерски съвет.
Още: Попълването на ВСС от парламента започна с провал
Още: „Имат пълно противоречие на думи и дела“: Рая Назарян с обвинения към ПП-ДБ за съдебната реформа
В ефира на bTV министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че по сделката ще има информация, ако изобщо има сделка. Много често при такива сделки продавач и купувач не са длъжни да се отчитат пред никого. За мен се ескалира напрежение, държавата следи абсолютно всичко, а регулаторите действат, категоричен бе министърът. Той допълни, че за да влезе държавата в сделката, продавачът трябва да иска да продаде.
В ефира на БНТ депутати от управляващото мнозинство и опозицията в лицето на БСП и партия "Воля" коментираха създаването на временната парламентарна комисия по казуса "ЧЕЗ".
Според Валентин Николов от ГЕРБ това е начинът с парламентарна комисия да се дадат възможните отговори. Нека БСП извадят тези отговори, нека водят събитията, каза Николов.
Още: БСП номинира Росен Карадимов за шеф на важната КЗК, на фона на високи цени и бойкоти
Още: Липса на кворум прекъсна заседанието на парламента
По думите на Атанас Костадинов от БСП задачите пред комисията са много сериозни. "Виждам, че наричате това "Сделка", но за мен е "Афера", и то международна афера. Всеки ден излизат нови обстоятелства. Трябва да се гледа огромен обем от неща. Най-големият проблем е, че всички пътечки на тази афера водят към Министерски съвет", заяви Костадинов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управляващите предлагат декларация срещу изпращането на войски в Украйна
Според Александър Сабанов от "Обединени патриоти" при изтеклите данни, че има и други фирми, които са знаели как е вървяла процедурата, би трябвало да са направени срещи с тези хора за изясняване на сделката. Би трябвало нашите служби да направят колаборация с чешките служби, тъй като ЧЕЗ е държавно дружество и трябва да се види дали те имат информация. Трябва да се прегледа и делото в арбитражният съд. Там излиза един въпрос - някой знае ли нещо повече от всички други участници в тази сделка, коментира още Сабанов.
Разговорът за ЧЕЗ трябва да стане чисто прагматичен, смята Пламен Христов от "Воля". Какво, ако утре госпожа Върбакова стане собственик на ЧЕЗ и държавата няма участие в сделката? Сделката ще излезе, по мое мнение, от КЗК с положително становище. Сделката ще бъде факт, категоричен бе Христов.
По темата се включи и бившият лидер на БСП Михаил Миков. По думите му парламентарната комисия е опит да се получи информация по сделката с ЧЕЗ. По големият въпрос е да се предложи решение, което да стане парламентарно решение за поведението на държавата в такива случаи, смята още Миков.
Още: Замразяват модернизацията на българската армия с проектобюджета на Петкова. Засега
Още: Пеевски: Ако Борисов е казал, че ще търпи до Еврозоната - значи ние идваме след това (ВИДЕО)