Налице е основа за „амбициозно увеличаване“ на помощта за Сирия. Това заяви ръководителят на хуманитарната служба на ООН Том Флетчър, който посети Дамаск, след като новите лидери на страната след сгромолясването на режима на Башар Асад увериха ООН в пълния достъп на хуманитарна помощ. По-рано ръководителят на ООН Антонио Гутереш приветства „ангажимента на временното правителство да защитава цивилното население“ и хуманитарните работници.
„Приветствам също така съгласието им да предоставят пълен хуманитарен достъп през всички гранични пунктове; да премахнат бюрокрацията по отношение на разрешителните и визите за хуманитарните работници; да осигурят непрекъснатост на основните правителствени услуги, включително здравеопазването и образованието; и да започнат истински и практически диалог с по-широката хуманитарна общност“, заяви Гутереш.
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
След преговорите
Той изпрати Том Флетчър в Дамаск за разговори с Абу Мохамед ал-Джолани и временния министър-председател Мохамед ал-Башир. Джолани, който сега използва истинското си име Ахмед ал-Шараа, оглавява ислямистката групировка „Хаят Тахрир ал-Шам“ (ХТШ), която ръководеше мълниеносната офанзива, довела до свалянето на сирийския диктатор.
Флетчър написа в X, че това е „момент на предпазлива надежда в Сирия“. „Окуражен съм от срещите си в Дамаск, включително от конструктивната дискусия с командващия новата администрация г-н Ахмед ал-Шараа. Имаме основа за амбициозно разширяване на жизненоважната хуманитарна подкрепа“, добави той.
Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите
Припомняме, че Башар Асад избяга от Сирия, след като на 8 декември бунтовниците, водени от ХТШ, превзеха столицата Дамаск, слагайки край на десетилетията на брутална диктатура и годините на гражданска война. Крахът на управлението на Асад зашемети света и предизвика празненства в Сирия и извън нея, след като репресиите му срещу демократичните протести през 2011 г. доведоха до кървава война. Асад остави след себе си страна, белязана от десетилетия на изтезания, изчезвания на хора и екзекуции по бързата процедура, както и от лошо икономическо управление, в резултат на което 70% от населението се нуждае от помощ. Лидерът на ХТШ се опитва да увери малцинствата в страната и правителствата в чужбина, че временните лидери на страната ще защитават всички сирийци, както и държавните институции. ХТШ се корени в сирийския клон на „Ал Кайда“ и е определена като „терористична“ организация от много западни правителства.
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър