С голямо мнозинство Народното събрание одобри окончателно на второ четене Закона за въвеждане на еврото в България. В подкрепа на законопроекта гласуваха парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, "Възраждане" и независимите депутати бяха "против", а от ИТН се въздържаха.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Проектът цели да осигури безпроблемното въвеждане на единната европейска валута в България и да повиши прозрачността и информираността на гражданите и бизнеса за процеса.
По време на дебатите в пленарна зала депутатите от проруската "Възраждане" използваха трибуната за предизборни цели и повториха тезите си против въвеждането на еврото и в подкрепа на провеждане на референдум по темата - идея, която вече е отхвърлена от Конституционния съд. От останалите парламентарни групи изказвания почти нямаше, тъй като нужните промени в законпроекта бяха направени между първо и второ четене и включени по време на заседанието на парламентарната комисия по бюджет и финанси.
Припомняме, че в края на юли депутатите гласуваха решение, с което задължиха министъра на финансите да изиска конвергентен доклад за приемане в еврозоната на 1 юли 2025 г. Преди това пък депутатите от ресорната комисия гласуваха решение, с което служебното правителство да ускори процеса по въвеждане на еврото в България.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Снимка: iStock
Освен това в края на юни служебното правителство внесе законопроекта, макар на този етап да сме изпълнили 3 от 4 критерия за еврозоната - припомнете си какво следва ТУК. Според последните оптимистични прогнози се очаква България да покрие критерия за ценова стабилност до края на годината, след което да отправи въпросното искане към ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънреден конвергентен доклад.
Още: Жестоки глоби за търговеца при некоректни цени в евро и лева
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Какво е записано в закона за еврото?
Иначе със самия законопроект се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица у нас. Законопроектът определя принципа за защита на потребителите, принципа на информираност, принципа на ефективност и икономичност, принципа на прозрачност и принципа на приемственост и автоматично превалутиране на суми от левове в евро, съобщават от правителствената пресслужба.
С него се уреждат и правилата за превалутиране и закръгляване, въвежда се период за двойно обозначаване на цените на стоки и услуги, както и на двойно обращение на двете валути, за да се гарантира високо ниво на прозрачност на процеса и да се създаде възможност за адаптация на обществото. Същевременно се регламентира и процедурата по разпространение на новата валута и обмяната на банкноти и монети от левове в евро.
Още: Застрашени ли са парите ни от политическата криза: Левон Хампарцумян в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Конкретната дата и официалният валутен курс на лева към еврото се определят от Съвета на ЕС с единодушно решение на Република България съвместно с държавите-членки, чиято парична единица е еврото, като ангажиментът на българските власти страната ни да се присъедини към еврозоната със сегашния фиксиран курс 1.95583 е потвърден както в Националния план за въвеждане на еврото в Република България, така и в Решението на Народното събрание от октомври 2022 г., с което беше възложено на българските институции ускоряване на консултациите и продължаването на техническата подготовка за приемане на еврото в страната.
Снимка: iStock
Проектът на Закон за въвеждане на еврото в Република България беше разработен от специално създадена с тази цел междуведомствена работна група към Министерство на финансите, в която участваха всички министерства и заинтересовани институции и организации. В хода на работата по законопроекта, той беше многократно съгласуван, както в рамките на работната група, така и от експертните групи към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, в които членуват представители на поднадзорните лица на Българската народна банка и Комисията за финансов надзор, бизнесът, асоциации на потребителите, други неправителствени организации, представители на академичната общност.
Още: Еврото в България: Кой ще вдигне цените и кои са предимствата на валутата на ЕС
Проектът на закон е съгласуван и с Европейската комисия и Европейската централна банка, които са изразили своите положителни становища по него.