Вотът на недоверие на правителството не мина, което беше очаквано, защото бе нужно той да бъде подкрепен от 121 народни представители, с които опозицията не разполага.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"За" вота гласуваха 102-ма народни представители, "Против"- 124, въздържаха се 11. Това беше пети пореден вот на недоверие срещу правителството и втори на тема "борба с корупцията". Секунди след обявяването на резултата от председателя на парламента - Цвета Караянчева, от БСП започнаха със скандирания "Оставка" в пленарната зала, след което демонстративно я напуснаха.
Днес депутатите гласуваха, след като преди ден се проведоха дебати по вота, внесен от Парламентарната група на "БСП за България" на 15 юли.
Премиерът Бойко Борисов не бе в зала, тъй като все още пътува от Брюксел към България.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
От ГЕРБ още преди провеждането му бяха убедени че днешният вот няма да мине, а коалиционните им партньори от "Обединени патриоти" очакваха провеждането на съвет относно евентуални промени в състава на кабинета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Гласуването на вота се провежда успоредно с протест пред сградата на парламента. Исканията на протестиращите остават незабавна оставка на правителството, на главния прокурор, както и предсрочни избори и машинно гласуване.
Протестиращите заявиха категорично, че не са съгласни с с козметични промени в състава на правителството, нито с вариантите, предложени в публичното пространство след заседанието на коалиционния съвет миналата седмица.