Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат: Делото за пачките и кюлчетата не е прекратено, търсят се още доказателства

29 май 2023, 17:47 часа • 6742 прочитания

Софийската апелативна прокуратура отмени постановлението на Софийската градска прокуратура за прекратяване на досъдебното производство за снимките с кюлчетата и пачките в чекмеджето на Бойко Борисов.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Припомняме, че в събота главният прокурор Иван Гешев потвърди изнесена от "Биволъ" информация за стоп на делото. По думите му - то е било прекратено на 10 май 2023 г. ОЩЕ: Делото за кюлчетата и пачките в чекмеджето на Борисов е прекратено

Само че Софийската апелативна прокуратура (САП) е извършила служебна проверка на постановлението на СГП, с което е прекратено досъдебното производство. При извършен служебен контрол е констатирано, че "наказателното производство е прекратено, без да са изчерпани всички доказателствени източници, което е довело до неизясняване на въпроси от предмета на доказване", гласи официалното съобщение на САП.

Досъдебното производство е върнато на СГП с конкретни указания за попълване на доказателствена съвкупност.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

"Наказателното производство е прекратено на 10 май, като към този момент главен прокурор беше Борислав Сарафов, аз се намирах в Съединените щати, във Вашингтон. Делото е на специален надзор. Дадени са указания за извършване на служебен контрол върху постановлението от Върховна касационна прокуратура. Това срутва мита за всемогъщия и силен главен прокурор", каза Гешев по темата на 27 май.

Делото започна през юни 2020 г. По-късно държавното обвинение спря разследването, защото не успя да открие автора на снимките. В съобщението на прокуратурата тогава се казваше, че е извършена техническа експертиза, която показала, че са манипулирани датите на снимките, но не и резолюцията, сенките и други детайли. Прокуратурата отказа да отговаря дали банкноти с такива серийни номера са били отпечатани, както и коя е жената, която Борисов твърди, че е сложила предметите в шкафчето – добила известност като „Мата Хари“.

През юли миналата година в Европейския парламент цитираха именно експертизата на прокуратурата, като твърдяха, че не самите снимки са манипулирани. Председателстващият комисията по бюджетен контрол на ЕП Томаш Здеховски от ЕНП заяви, че получил данни за това – базирани изцяло на петорна компютърна експертиза, назначена от българското държавно обвинение.

Миналия ноември Борисов се изпусна за кюлчетата, но главният прокурор Иван Гешев не го провери как се е сдобил с вътрешна информация.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

През март 2023 г. експертизи установиха, че част от банкнотите на снимките са истински.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес