България ще поиска конвергентен доклад за приемане в еврозоната на 1 юли 2025 г.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Това решиха депутатите в пленарна зала по време на обсъжданията за приемането на законопроекта за въвеждане на еврото като валута у нас. Припомняме, че вчера депутатите от комисията по бюджет и финанси гласуваха решение, с което служебното правителство да ускори процеса по въвеждане на еврото в България.
Припомняме, че преди точно месец служебното правителство внесе законопроекта, макар на този етап да сме изпълнили 3 от 4 критерия за еврозоната - припомнете си какво следва ТУК.
Самият законпроект цели да осигури гладко и безпроблемното въвеждане на еврото в България и да повиши прозрачността и информираността на гражданите и бизнеса за процеса на приемане на единната европейска валута в страната.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Снимка: iStock
В доклада за конвергенцията се представя оценка на напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната с изключение на Дания, която има клауза за право на отказ, в изпълнението на критериите за въвеждане на еврото. Той се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава членка на ЕС, желаеща да се присъедини към еврозоната.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Очаква се България да покрие критерия за ценова стабилност до края на годината, след което да отправи искане към ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънреден конвергентен доклад, заяви по-рано Министерството на финансите.
Още: Кабинетът внася проекта на Закон за въвеждане на еврото, ето какво включва