България ще поиска конвергентен доклад за приемане в еврозоната на 1 юли 2025 г.
Още: Все още няма 1000 км магистрали, няма фронт за строителство: Говори бивш регионален министър
Още: Напрежение в коалицията: ДПС-ДПС решава дали да остане във властта
Това решиха депутатите в пленарна зала по време на обсъжданията за приемането на законопроекта за въвеждане на еврото като валута у нас. Припомняме, че вчера депутатите от комисията по бюджет и финанси гласуваха решение, с което служебното правителство да ускори процеса по въвеждане на еврото в България.
Припомняме, че преди точно месец служебното правителство внесе законопроекта, макар на този етап да сме изпълнили 3 от 4 критерия за еврозоната - припомнете си какво следва ТУК.
Самият законпроект цели да осигури гладко и безпроблемното въвеждане на еврото в България и да повиши прозрачността и информираността на гражданите и бизнеса за процеса на приемане на единната европейска валута в страната.
Още: Владислав Горанов: Еврозоната е единственият начин левът да не може да бъде заменен с рублата
Още: Божидар Божанов: Вотовете на недоверие се превръщат в пиарски изяви
Още: “Сталинистки са методите на Васил Терзиев”: Антон Хекимян за "тоновете" проблеми в София (ВИДЕО)
Още: Корнелия Нинова: Силата на Пеевски идва от страха на Борисов
Снимка: iStock
В доклада за конвергенцията се представя оценка на напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната с изключение на Дания, която има клауза за право на отказ, в изпълнението на критериите за въвеждане на еврото. Той се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава членка на ЕС, желаеща да се присъедини към еврозоната.
Още: Наталия Киселова каза докога правителството ще остане на власт
Още: Даниел Митов защити действията на МВР в сараите, действали адекватно
Очаква се България да покрие критерия за ценова стабилност до края на годината, след което да отправи искане към ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънреден конвергентен доклад, заяви по-рано Министерството на финансите.
Още: Кабинетът внася проекта на Закон за въвеждане на еврото, ето какво включва