Българският парламент ратифицира единодушно със закон Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Македония.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Мариян Гьорчев, посланик на Република Македония, присъства в залата.
На първо гласуване законът бе приет единодушно от 182 народни представители, а на второ бе подкрепен от 186 депутати, предаде БГНЕС.
В понеделник с 61 гласа македонският парламент ратифицира договора, подписан от премиерите на двете страни Зоран Заев и Бойко Борисов на 1 август 2017 г. в Скопие.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Депутатът от ОП Красимир Богданов запита кой има полза от липсата на приятелски отношения между България и Македония - със сигурност не и хората от двете страни на границата. „Днес правим опит да успокоим душите на онези стотици хиляди българи, които загинаха в името на един свят идеал, завещан ни от Левски, Ботев, Даме Груев. Някак неуместно звучат въпросите нормално ли е между две братски държави да няма инфраструктура, икономически и културни връзки. Хора с еднакви фамилни имена и история да не се познават“, посочи Богданов. „Да не приемаме този договор за край, а като начало за това, че Македония и България могат да покажат, че Балканите бъдат място на мир, просперитет и единство“, каза още Красимир Богданов.
Подписването на договора за добросъседство с Македония е исторически пробив в историята на двете страни, убедена е депутатът от ДПС Ирмен Мехмедова. „България е председател на Съвета на ЕС и един от основните приоритети е темата Западните Балкани. Те могат да бъдат консолидирани на принципа на заедността и толерантността“, посочи Мехмедова. Тя изтъкна, че ДПС приветства усилията на правителството за присъединяване на Република Македония към ЕС.
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Зам.-председателят на НС от БСП Валери Жаблянов направи изказване в лично качество на депутат, в което заяви че Договорът за добросъседство с Македония стъпва върху македонизма, защото признава съществуването на два народа и два езика. „Изказвам се с една молба да спрат фанфарите поне за три минути и в лично качество на народен представител, отговорен пред собствената си съвест“, заяви Жаблянов. Юлиан Ангелов от ОП му отговори, че за пореден път се виждат опити за внушаване и изпълняване на може би чужди интереси. „Подобни изказвания допринасят само в полза на чужди национални интереси, но не и на български. Като някой репи да чете договорът като дявола вангелието, винаги ще намери повод да критикува“, категоричен бе Ангелов. Ние ще подкрепим ратификацията на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, обяви Кристиан Вигенин от БСП. „Смятам, че верният прочит е първият, което не значи, че не трябва да бъдем внимателни по въпроса как този договор ще бъде реализиран на практика“, каза още Вигенин.
Според Пламен Манушев от ГЕРБ Договорът за добросъседство с Македония ще даде възможност на всички, които се чувстват българи в Македония да го кажат свободно, да не се страхуват, че са българи. „Днес е исторически ден за България. Само преди 26 години в този парламент държавата ни е признала Македония като независима държава“, заяви той.
„Нашите народи, които в миналото са били един, ще продължат да бъдат такива и договорът дава възможност за това. Договорът не е предателство, а исторически пробив в отношенията между два братски народа“, посочи Пламен Манушев.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
„Трябва да сме много внимателни, защото съм уверен, че в момента Република Македония следи внимателно какво говорим от тази трибуна и с каква нагласа пристъпваме към ратификация на този договор. Много зависи как се чете този договор и дали в него се виждат възможности за отношенията между България и Македония или пропаст.