Парламентарната законодателна практика достигна до нови “висини” с днешното отхвърляне на ветото на президента върху Закона за ДДС.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Парадоксалното е, че оспорваният от президента параграф вече бе променен, чрез преходни и заключителни разпоредби на закона за държавния бюджет.
Ветото на Румен Радев е на параграф 93 от закона за изменение и допълнение на закона за данъка върху добавената стойност, приет на 19 ноември т.г. Със скандалната поправка него се даваше възможност за двойна неустойка при бързи кредити.
Поправката на поправката беше направена още миналата седмица по предложение на ГЕРБ. Заради ветото на президента закона, и съответно първата поправка, не беше обнародван в Държавен вестник и на практика не съществува.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Днес със 121 гласа на ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля" мнозинството отново одобри скандалната двойна неустойка, за да отхвърли президентското вето, предаде Offews.
Така в Държавен вестник трябва бъдат обнародвани два закона, които си противоречат. В първият закон за ДДС, в преходни и заключителни разпоредби по предложение на независимия депутат Спас Панчев се променя Законът за потребителския кредит и се дава възможност неустойката при бърз кредит да е два пъти повече от главницата, т.е. например 1000 лв. при 500 лв. кредит.
Вторият закон е Законът за бюджета за 2021 г., в чиито преходни и заключителни разпоредби по предложение на Менда Стоянова от ГЕРБ същата поправка се отменя.
Управляващите се оправдаха, че парламентът е получил указа за ветото на Румен Радев, след като е променен необнародваният закон през друг закон и възможността за двойната неустойка вече е премахната. Другият, по-логичен вариант, беше депутатите да се съобразят с ветото и да премахнат поправка за бързите кредити.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
“Използваната от законодателя правна техника не води до колизия на правни норми и разпоредбите на чл. 93 от Закона за изменение и допълнение на Закона за ДДС и параграф 13 от Закона за ДДС се наслагват темпорално, последователно, в резултат на което се възстановява действащата до 1 януари 2021 г. правна уредба", коментира вчера председателят на комисията по финанси Менда Стоянова (ГЕРБ) на заседание на комисията.
Още: Президентът наложи вето върху промяна в Закона за ДДС, свързана с потребителските кредити