Огради по границите на България ще се строят без обявяване на обществена поръчка. Това решиха депутатите приети промени на първо и второ четене в Закона за обществени поръчки (ЗОП).
Поправката беше приета набързо, точно както мина и през правна комисия по-рано тази седмица. Предложението на Патриотичния фронт беше прието с 84 гласа "за", 4 "против" и 7 "въздържал се".
Новият текст ще засегне и дострояването на защитното съоръжение по границата с Турция, което струва почти 100 млн. лева. Оградата е с дължина 132,5 км, като трябваше да е готова до края на миналата година, но вместо това се чака да бъде завършена към края на август тази година.
Сходна поправка беше приета още в началото на 2015 г., когато премиерът Бойко Борисов заръча на патриотите да измислят механизъм за заобикаляне на ЗОП. Веднага след това беше дописан чл. 4 от закона, който позволява да не се провежда обществена поръчка, когато става дума за националната сигурност. През февруари тази година управляващите гласуваха изцяло нов ЗОП, в който са пропуснали да включат същия текст, което налага спешната поправка.
Съгласно новото положение няма да има обществени поръчки при договори за услуги, доставки или строителство на инженерни съоръжения от възпрепятстващ тип с цел опазване на държавната граница. "Това е единствената възможност за своевременно изграждане на съоръжението", аргументират се вносителите. Те изрично уточняват, че пряката цел на поправката е спешното довършване на оградата по границата ни с Турция.
Изключението от закона ще важи за по-голямата част от публичните възложители на обществени поръчки - президентството, парламента, правителството, областните управители, кметовете, шефовете на държавни агенции и комисии, ръководителите на държавни институции, създадени със закон или с правителствено постановление, и др., както и за някои публични предприятия.
По време на дебатите днес, 20 април, от БСП се обявиха против изготвянето на извънредно законодателство за строежа на оградата по границата. Социалистите заявиха, че трябва да се знае качеството и колко струва строежът на километър от оградата.
Ангел Найденов от левицата обясни, че новите текстове в ЗОП показват абсолютната безпомощност на управляващите да обяснят защо се налага промяната. Той попита и дали ще се строят защитни съоръжения по границата с Гърция.