Парламентът да преразгледа решението за компенсациите за тока на бизнеса препоръча на депутатите от енергийната комисия служебният министър на енергетиката Росен Христов. Подходът за компенсация, приет от НС, предвижда различни начини за потребителите, вързани към високоволтовата мрежа и останалите и проблемът е свързан с необходимостта от одобрение от ЕК за държавна помощ, мотивира се той.
"Към едните потребители се предявяват претенции за доказване на определени показатели. Тази разлика в подхода се третира като държавна помощ и съответно е необходима нотификация и последващо одобрение, а този процес отнема от няколко месеца до година и не е ясно дали ще бъде дадено одобрение", посочи Христов и предупреди, че докато не бъде дадено одобрение от ЕК за държавна помощ, тези компенсации не могат да влязат в сила.
Друг проблем, който вижда служебният министър, е в изискваните потвърждения от определени институции с документи, което също би довело до забавяне.
Освен това, решението изключва мрежовите оператори, а те по дефиниция от КЕВР също са вид небитови потребители, обърна внимание Христов и уточни, че става въпрос за тока, който те консумират във връзка със загубите от електропреносната мрежа. "Като такива те се явяват краен индустриален клиент и е необходимо да бъдат компенсирани, иначе КЕВР ще бъде принуден да признае загубите като разход и това потенциално би покачило цената за крайните битови клиенти", посочи енергийният министър и препоръча те да бъдат включени като небитови в схемата за компенсации.
Стана ясно, че ако депутатите не преразгледат решението, компенсациите за тока може да бъдат блокирани в най-тежкия зимен период за 4 – 6 месеца, изтъкна Драгомир Стойнев от БСП. Той съобщи още, че в енергийната комисия е постъпило писмо от енергийното министерство, касаещо компенсациите за тока.