На 10-ти декември, 2021 година Изпълнителното бюро на БСП излезе с официална позиция относно номинирания от Столетницата министър на земеделието. Заглавието в сайта на партията на Столетницата беше следното: "Лъжа е, че Иван Иванов е бил управител на фирма на СИК" и подзаглавие: "Зад тези атаки стоят скрити интереси в земеделието“.
В съобщението се казва: "Категорично се противопоставяме на опитите да бъде компрометирано името на Иван Иванов, номиниран за министър на земеделието. Изнесената информация не е вярна. Иван Иванов никога не е бил управител на клон на цитираната групировка. В посоченото в публикациите време е бил студент в СУ "Свети Климент Охридски". За да се издържа като студент е продавал застраховки, но това по никакъв начин не го свързва с управление във фирма "Секюрити Иншурънс Къмпани" или връзки с организирана престъпност. През годините се е доказал като изключително честен и неподкупен човек. Заради непримиримите му позиции срещу корумпираното управление на ГЕРБ неведнъж са правени опити да бъде притискан и сплашван чрез проверки на МВР, ДАНС, НАП, като нито една от тях не откри каквито и да било нередности".
Статията завършва с обобщение, че зад атаките към Иван Иванов съзират скрити интереси, желаещи да запазят статуквото, свързано с ограбването на държавни и европейски ресурси.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
(Скрийншот от позицията на ИБ на БСП за Иван Иванов)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Проверка на Actualno.com в регистъра "Дакси" за легално банково и фирмено разузнаване показа различна картина.
Видно от данните в него, Иван Валентинов Иванов – роден на 13.08.1975 г., е вписан като управител на АД "Секюрити Иншуранс Къмпани /С И К/". Трите имена и рождената дата съвпадат с имената и рождената дата на новия министър на земеделието. Фирмата е създадена на 20.12.1995 г. в град Шумен на улица "Васил Левски" №3. Партидата му е вписана по фирмено дело 217/1995 на Шуменски окръжен съд. Според "Дакси", тя дори се води активна, а в Търговския регистър няма данни, но в "Дакси" изрично е вписано, че фирмата "не е субект на Търговски регистър".
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
(Скрийншот от регистъра "Дакси" за фирмата "Секюрити Иншуранс Къмпани /С И К/ към днешна дата)
Неин предшественик е "Юнион инс" АД, която доскоро е била в ликвидация. Процесът е приключил на 28-ми юни тази година и оттогава акционерното дружество е заличено.
(Фирмите, създадени като дъщерни от "Юнион Инс" АД)
Справка в "Дакси" показва, че пет месеца след създаване на клона на СИК в Шумен е регистриран такъв и в Сливница, а за негов управител е един от братята Маргини – Димитър Маринов.
(Един от братята Маргини - Димитър Маринов, е колега на Иван Иванов в Сливница)
Номинацията на Иван Иванов за министър на земеделието всъщност е изненадваща, тъй като той не е експерт в областта на селското стопанство, а по време на преговорите за коалиционното споразумение участваше в контактната група на БСП в сектор "Сигурност".
(Данни за Иван Иванов от сайта на Народното събрание)
По образование той е юрист и историк, като дипломата му по право е от Великотърновския университет. Има и докторска степен по история от Шуменския университет. Иванов е бивш общински съветник от БСП в Шумен (2007-2013 г.), а оттогава е депутат в шесто поредно Народно събрание. Член е на Националния съвет на БСП.
Името му нашумя със скандал през 2013 г., когато той беше номиниран за зам.-министър на вътрешните работи от квотата на БСП в правителството на Пламен Орешарски. Само няколко часа след съобщението за неговото назначение той беше отстранен от поста заради изтеклата информация в медиите, че в миналото е бил управител на клон на групировката СИК в Шумен.
(Фирмите, в които Иван Валентинов Иванов е имал или има участие)
Тогава Конституционният съд се занимава с въпроса с Иванов и дали следва да продължи да бъде депутат след отстраняването му от зам.-министърския пост, като той получи подкрепата на 48 свои колеги. Защитник на Иванов беше адвокат Петър Илиев, чието име нашумя като предложение на ИТН за министър в рамките на предишния парламент и заради плагиатския скандал.
В защита на Иванов застана и колегата му в БСП Димитър Дъбов. "Иванов тогава е бил на 20 години, току-що завършил казарма. Обявен е бил конкурс за управител на застрахователно дружество, което и сега съществува. Нарича се "Бул Инс", тогава е имало друго име "Секюрити иншуранс къмпани", работило е по българските закони и продължава да работи така и Иванов е бил управител 4 или 5 месеца, след което е отишъл да следва", припомня думи на Дъбов изданието "Булевард България".
С друго мнение по случая преди 8 години беше Кристиан Вигенин, който сега е зам.-председател на парламента от квотата на БСП. "Това е недопустимо и смятам, че мерките на г-н Йовчев (бел. ред. - тогавашният вътрешен министър, в кабинета "Орешарски") бяха абсолютно коректни. Така трябва да се действа, нямаме право на подобни назначения", каза тогава Вигенин, цитиран от редица български медии, включително Mediapool и Webcafe.
"Какво да коментирам? Обадете се на Иван Иванов и го попитайте. Това е, което ние имаме като информация. На тази база е позицията, която сме изработили. Какво пише в "Дакси", въпросът е към Иван Иванов. Аз няма какво да коментирам", заяви Кристиан Вигенин днес (13.12.21) пред Actualno.com.
Потърсихме и лидера на БСП Корнелия Нинова, но тя не отговаряше на телефона си. В парламента, при гласуването на новото правителство, Нинова не пожела да говори пред репортер на Actualno.com и въобще пред медиите, като уточни, че тепърва ще има изявления пред медиите - не конкретно по този въпрос, а по принцип.