„За съжаление няма достатъчно пари за ремонти“. В това бе категоричен председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" Апостол Минчев в студиото на БНТ.
Той обясни, че средствата, които се заделят за пътища – за ремонти и ново строителство са крайно недостатъчни. Това, което се заделя за пътища в последните 15 години е в пъти по-малко от необходимите средства, посочи Апостол Минчев.
По думите на новия шеф на АПИ за пътищата може да се направи много за в бъдеще, но по настоящем средствата са недостатъчни. Проблемите с ремонтите на АМ „Тракия“ са няколко – организационни, некачествено изпълнение, дължащо се на неспазване на технологии и материали, които не са съгласувани с АПИ и затрудненията, идващи от временните метеорологични условия.
Минчев посочи, че гаранцията за ремонтите на АМ "Тракия" е 2 години, като се надява да бъдат надхвърлени сроковете. Възможно е да се мисли в тази посока, но това е много дълга тема и трябва да се работи по нея за в бъдеще, настоя Апостол Минчев. Гаранциите е възможно да бъдат и повече, но в зависимост от това за какво се говори. Ако се говори за ново строителство гаранциите са повече от две години, поясни Минчев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
По отношение на АМ „Хемус“ и тунел „Витиня“, Апостол Минчев отбеляза, че там проблемът се касае от самото изграждане и се мине през поддръжката. Изграждането било през доста занижени критерии и изисквания, а поддръжката била много козметична. Към момента няма притеснения, но това, че непрекъснато ще се изискват специална грижа тунелите е факт, изтъкна шефът на АПИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
В рамките на тази ин хаус поръчка, осъществена за строителството на АМ „Хемус“ имало много смущаващи неща. Той изтъкна, че промяната е по искане на „Автомагистрали“, като тя е технически много спорна. Промяната е връхната конструкция на съоръженията и един от тунелите на магистралата бил превърнат в траншеен изкоп. „Това е техническа недомислица и това, което би следвало да бъде направено е експертиза на високо ниво за това дали тази промяна е разумна или не е“, посочи Минчев.
Във връзка с проверките в тол системата, Апостол Минчев заяви, че тол системата е част от цялостната пътна картинка в България. За съжаление нещата не са изрядни като се започне още от софтуера, събирането на таксите и от най-високо ниво един куп от пътищата, които трябвало да бъдат в тол системата, но са извадени, допълни шефът на АПИ.
"За да работи както трябва тол системата, трябва да се коригира и да няма политически чадър над нея, а да се остави на професионалисти, които знаят какво правят и какво търсят", категоричен бе Апостол Минчев Приходите са около 300 млн. и те покриват издръжката на тол системата.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Прочетете още по темата: С какви материали се строят автомагистралите у нас?