В момента в прокуратурата не стои на дневен ред оттеглянето на исканите депутатски имунитети. Народното събрание създаде нарочна комисия, като определи и кратки срокове за работата си. Toва каза новият заместник-главен прокурор в екипа на временно изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов - Мария Павлова пред bTV.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
По думите ѝ всички, на които са поискани имунитетите, ще бъдат третирани по един и същи начин. В днешния ден ще излезе заповед, с която ще се сформира работна група в прокуратурата и тя уточнява критериите, по които ще се проверяват определени категории дела. Част от делата, по които се искат имунитетите, ще попаднат в обхвата на проверката на делата. Проверката ще е обективна, поясни Павлова.
Според нея оставените дела на трупчета обслужват определени лични интереси. Ако има данни за извършени престъпления, ще бъдат приключени в установените срокове. По всички дела ще се работи с приоритет, срочно и ритмично – няма важни, по-важни или по-малко важни дела, каза Павлова, като избегна въпроса затова дали „Барселонагейт“ е дело на трупче.
Тя отбеляза, че в следващите няколко дни с бързи мерки изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов и неговите заместници ще се опитат да успокоят съдебната система, да се нормализира работата и да се дадат ясни сигнали към обществото, че прокуратурата няма да работи по познатия досега начин.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
На въпрос за снимките на Борислав Сарафов с Петьо Петров, станал още известен като Петьо Еврото, Павлова отказа да ги коментира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Тя увери, че вярва достатъчно на Сарафов щом е приела да бъде зам.-главен прокурор в неговия екип.
Мария Павлова добави, че всякакви реформи в съдебната система са изцяло в ръцете на депутатите в Народното събрание. Тя обясни, че в Закона за съдебната власт са разписани правилата за откриването на процедурата за нов главен прокурор и ВСС има 7-дневен срок да я открие.
Още: ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" провалиха изслушването на Славов за Сарафов пред правна комисия
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург