След като вече разбуни духовете относно висшето образование на кандидата за премиер на "Има такъв народ" (ИТН) Пламен Николов, журналистът Григор Лилов продължава, като този път поставя сериозни въпроси за средното му образование.
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Кога точно е създадено училището, в което е завършил Николов според показаната от него диплома и на колко години би трябвало да е по това време самият Николов съгласно официалните данни, които се знаят за възрастта му - това са двата основни въпроса, дискутирани от Лилов в нова публикация в личния му профил във Фейсбук.
Лилов посочва, че в сайта на средно училище "Йоан Екзарх" в Шумен е написано следното: "Още с появата си през 2000-та година се реализира като училище, съхраняващо и развиващо добрите традиции и новите ценности в областта на хуманитаристиката". Но през 2000-та година Пламен Николов би трябвало да е бил на вече 23 години - съгласно официалното представяне на кандидат-премиера на ИТН.
Изключително интересно е и, че пред bTV учителка на Николов говори за него - т.е. това навява мисълта, че има грешка в сайта на училището. Ако обаче не е така, нещата са изключително сериозни - как през 1995 година училище има печат с име, с което съществува от 2000 година?
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Отговор на този въпрос дава потребител на име Нина Георгиева, в публикация-отговор на тази на Лилов: "През 1998 са гласувани и приети два нови образователни закони - Закон за степените на образование и общообразователния минимум и Закон за професионалното образование (образователната реформа на СДС/ мин. Веселин Методиев). Тези закони влязоха в сила през 1999 г. и гимназиалната степен стана 4 години (въведе се 12 клас - изискване за присъединяване към европейската образователна система/влизане в Европейския съюз). Тогава (учебната 1999/2000г) всички училища се регистрираха съобразно изискването на новите закони) и се промениха учебните планове (профили). Учениците, приети по старите планове (езикови паралелки) които завършиха подготвителен клас, бяха "сложени" с Указание за прилагане на Наредба в 9 клас, вместо да продължат в 8 клас по учебен план. Това беше нарушение на член от новия образователен закон, с цел всички да завършат със задължителни матури (има решение на ВАС по този казус). След като училищата се регистрираха по новия закон (със заповед на министъра и с нови печати), всички ученици, приети преди 2000 г., получиха дипломи с новите печати и новите наименования на училищата. Бях в системата на образованието (учител) и съм попълвала училищна документация като класен ръководител (възразих на директора за незаконно вписване на оценки от 8 клас /основно образование/ в личните картони и дипломите за гимназиално образование, последва уволнението ми. Като родител на дете, учещо по същия променен учебен план, осъдих МОН във ВАС. Тогава адвокатката ми посочи този порок от нескопосаните нормативни документи на МОН за прилагане на новите закони (започнато обучение в гимназиална степен в наименование на училище по един закон, а завършване в същото училище, но новорегистрирано (ново име и печат). Не публикувам тази информация заради симпатии към този господин, не съм фен на ИТН, но кашата с дипломите, издадени след 1999 г са с пороци, които могат да бъдат оспорени и като незаконни".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Още: Има дописани данни за дипломата на кандидата за премиер Пламен Николов