Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
08:22 четв  9 ян 2025

Нов орган ще разследва корупцията по високите етажи, реши служебният кабинет

26 октомври 2022, 12:06 часа • 1466 прочитания

Министерски съвет днес одобри законопроекта за изменение на Закона за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности. Това обяви служебният правосъден министър Крум Зарков на брифинг в сряда.

Още: Общините с натиск върху държавата за тока и за общинските заплати - може да няма заплати

Още: МВР не видя проблем, че синът на Атанас Илков работи във ведомството

"С промените създаваме разследващ орган, който концентрирано да се занимава с корупция по високите етажи на властта. Предвиждаме гаранции този орган да не бъде употребяван нито като бухалка, нито като чадър. За да се случи това, предлагаме да бъде конституиран, като се намесят различни органи, които да излъчат членове на тази комисия – Народно събрание, президентът, върховните съдилища", каза Зарков.

От думите му се разбра, че комисията ще е съставена от петима членове. Предлага се тя да се председателства на ротационен принцип от всички - за по една година, като се започне с жребий.

"Предвиждаме независимост и на разследващите вътре в този орган, така че да не се оказва влияние върху работата им. За да излезем от порочния кръг на скандалите около тези органи, свързани с техните председатели, предлагаме да се председателства на ротационен принцип", допълни министърът.

Още: Преговорите за правителство продължават и днес

Още: БСП организира дискусия „Ред, законност и сигурност на пътя“

Според него този закон трябва да отговори най-сетне на дълго задавания от българите въпрос защо няма осъдени за корупция по високите етажи на властта. "Част от отговорите на тези въпроси са в прокуратурата, част от тях са в разследването. Мислим, че поне тази част, свързана с ефективното и независимо разследване, ще бъде решена", заяви Зарков.

МС одобри и още два закона, подготвени от Министерството на правосъдието, които са част от ангажиментите ни по Плана за възстановяване. Трябва да бъдат приети до края на тази година, за да се възползваме от втория транш по ПВУ.

Първият е Закон за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър. Създават се електронни партиди на недвижимите имоти като основна предпоставка за създаване на имотен регистър. "Този въпрос виси в българското публично пространство вече от 20 години", отбеляза Зарков.

Приет е и Закон за изменение и допълнение на Закона за медиацията – предвижда се задължителна съдебна медиация за производства по определени граждански и търговски дела, подсъдни на районнитте, окръжните и апелативните съдилища. Става въпрос за спорове за семейни взаимоотношения, собственост, делби, етажна собственост. "Въпроси, които по-ефективно биха били решавани през този способ. Това ще се отрази благотворно на цялата съдебна система, разтоварвайки магистрати и съдилища", каза Крум Зарков в мотивите си.

Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице

Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch