Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти": МВР министърът обясни какво следва след приемането ни в Шенген и по суша

13 декември 2024, 08:44 часа • 409 прочитания

От 1 януари 2025 година ще отпадне контролът по сухопътните граници след приемането на България в Шенген, а след това ще възстановим контроила на българо-румънската граница и с оглед на шестмечения период ще се наблюдава средата за сигурност, така че ако има изменение да можем да реагираме. Контрол ще бъде извършен на анализа нариска, така че автомобилите и лицата няма да оказват влияние на транспортния трафик. Там може да има ситуации с опашки заради ремонта на "Дунав мост". Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти. 

Това заяви служебният минситър на вътршените работи Атанас Илков на брифинг пред журналисти след приемането на България в Шенген и по сухопътни граници.

Още: "Историческо решение!": България и Румъния с обща позиция за приемането в Шенген

Още: Надежда Нейнски за Шенген: България показа присъствие и беше част от важни европейски решения

Контролът по българо-румънската граница ще се извършва на база на случаен принцип и ще се извършва щателна проверка, за да не се пречи на трафика. Има договорка за броя служители, които ще бъдат командировани и на българо-турската граница. 

Позитивни новини за България

Илков увери, че ще бъде подобрена средата по сигурност след приемането ни в Шенген. През последните 15 дни се случиха много позитивни неща за България и получихме доверие от министъра на вътрешните работи на Австрия, от министъра на вътрешните работи в Унгария и ни дадоха още по-голям тласък към пълноправното членство в Шенген.

Той сподели, че МВР са неутрализирали поредната организирана престъпна група и вътрешното ведомство винаги е в постоянно дейност преди приемането ни като пълноправни членове на Шенген, действията на МВР са 

Още: Любомир Кючуков: Възможно е да има нова бежанска вълна от Сирия

Атанас Илков благодари на всички затова, че България най-после влиза в Шенген и по сухопътни граници. 

Официално България в Шенген и по суша

Actualno.com припомня, че външните министерства на България и Румъния излязоха с обща официална позиция, с която приветстват единодушното решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на Европейския съюз (ЕС), за завършване на процеса на пълна интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство.

"Това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на двете страни към зоната за свободно движение в ЕС, основна цел, както на Република България, така и на Румъния от момента на тяхното присъединяване към Европейския съюз", се казва в позицията.

С приемането на днешното Решение на Съвета на ЕС 1 януари 2025 г. става официално датата, на която ще бъдат премахнати проверките на лица на вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Румъния.

"Република България и Румъния изразяват дълбокото си задоволство от това ново признание за ролята им на последователни участници в укрепването на европейската сигурност, включително чрез ефективна и пълна защита на външните граници на ЕС. В допълнение, с това дългоочаквано решение още веднъж се потвърждава изпълнението и от двете държави на всички шенгенски изисквания", пишат в съвместното си изявление външните министерства на двете държави. "Този важен положителен резултат от процеса на присъединяване към Шенген стана възможен благодарение на интензивната работа през последните години, и на засиленото и последователно двустранно и регионално сътрудничество, развивано от двете страни с активната подкрепа на европейските институции. С последователния си принос Република България и Румъния предоставиха необходимите резултати и гаранции за укрепване на дългосрочната устойчивост на зоната за свободно движение в ЕС", хвалят се външните министерства.

"Република България и Румъния изразяват своята благодарност към всички европейски партньори - институциите на ЕС, държавите-членки, както и към настоящото Унгарско председателство и миналите председателства на Съвета на ЕС, които ни подкрепяха по време на процеса. Двете страни остават ангажирани със своя съществен принос за защитата на външните граници на ЕС и за укрепването на европейския проект", завършва общата позиция.

Още: "Исторически ден за България" и "Европа ще е по-силна": Първи реакции след приемането ни в Шенген

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес