Не се наблюдава напредък по договора за добросъседство между България и Македония. Това каза евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов, предаде Фокус.
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Безпокои ни, че прословутият договор за добросъседство между двете страни, където да се изчистят всички исторически предпоставки, все още не се случва. Все още правителството в Скопие продължава да имитира готовност, но конкретни стъпки засега не се наблюдават. Докато е така, трябва внимателно да следим какво става там, защото националистическите тенденции преобладават, и това не е добре - каза Евгени Кирилов.
По думите му в оценката за Македония в доклада на Европейската комисия има критични моменти, свързани със свободата на словото, медиите, съдебната системи, има и отчетен напредък. Не се очаква да започне преговорният процес. Още преди започването обаче, трябва да се договорим за този прословут договор на база на Декларацията, която навремето е приета, смята Евгени Кирилов.
"Струва ми се, че такава е линията и на правителството, и на Министерство на външните работи, но като че ли трябва да кажем по-ясно, че напредък на този етап не виждаме, и да апелираме към съседите си да се захванат сериозно с този въпрос. Промяна в политиката на високо равнище няма, на по-ниско равнище – кметове желаят много по-засилени контакти, засилване на икономическото, културното сътрудничество. На високо ниво не се получава това, за което се говори. Обяснявам си го с това, че все още хората в Македония, които са изградили кариерата си на антибългарска основа, продължават да влияят и да тровят отношенията”, каза още Кирилов.
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Докладът беше представен пред Външната комисия. Тепърва ще се обсъжда, ще има и резолюция на Европейския парламент. Докладът включва напредъка на всички страни от Западните Балкани. Общата линия като политика е, че перспективата за присъединяване към Европейския съюз е нещо, което дава допълнителна стабилност и мотивира страните за реформиране, за изграждане на институциите и т.н.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
В случая с нашата съседка Македония нещата в общи линии са обективно оценени. Комисията вече години наред предлага да се започнат преговори. Отношенията с България частично са засегнати, може би е нужно малко повече и вероятно ще предложим някои поправки по-нататък при обсъждането в Европарламента, посочи Кирилов.
„Хайде да чуем аргументите на македонската страна за тяхната интерпретация на нашата обща история. Факт е, че националните доктрини се създават въз основа на хиперболизация на едни личности за сметка на други, които се съвпадат с „основната линия”. Нашата западна съседка все пак е създала национална доктрина за сметка на историческата истина. Нямаме нищо против всеки да иска да се чувства както иска, но нека тази нова национална идентичност да не е повод за преписване на една притча, в чието създаване имаме поколения българи, турци, албанци, власи, гърци, роми и сърби и другите народи”, заяви пък друг евродепутат - Андрей Ковачев.
Според него ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере, че налагането на националмакедонизмът не води към Обединена Европа. Той смята, че отношенията между София и Скопие може да бъдат нормализирани с договор, в основата на който е декларацията от преди 14 години.
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие