Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма напредък по договора за добросъседство с Македония

18 октомври 2013, 15:13 часа • 31672 прочитания

Не се наблюдава напредък по договора за добросъседство между България и Македония. Това каза евродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов, предаде Фокус.

Още: "На някого не му е харесала съдебната реформа": Ивайло Мирчев за преговорите за кабинет без ДБ

Още: Депутатите пратиха в историята комисията за чума и шарка по животните

Безпокои ни, че прословутият договор за добросъседство между двете страни, където да се изчистят всички исторически предпоставки, все още не се случва. Все още правителството в Скопие продължава да имитира готовност, но конкретни стъпки засега не се наблюдават. Докато е така, трябва внимателно да следим какво става там, защото националистическите тенденции преобладават, и това не е добре - каза Евгени Кирилов.

По думите му в оценката за Македония в доклада на Европейската комисия има критични моменти, свързани със свободата на словото, медиите, съдебната системи, има и отчетен напредък. Не се очаква да започне преговорният процес. Още преди започването обаче, трябва да се договорим за този прословут договор на база на Декларацията, която навремето е приета, смята Евгени Кирилов.

"Струва ми се, че такава е линията и на правителството, и на Министерство на външните работи, но като че ли трябва да кажем по-ясно, че напредък на този етап не виждаме, и да апелираме към съседите си да се захванат сериозно с този въпрос. Промяна в политиката на високо равнище няма, на по-ниско равнище – кметове желаят много по-засилени контакти, засилване на икономическото, културното сътрудничество. На високо ниво не се получава това, за което се говори. Обяснявам си го с това, че все още хората в Македония, които са изградили кариерата си на антибългарска основа, продължават да влияят и да тровят отношенията”, каза още Кирилов.

Още: ПП-ДБ единни срещу кабинета Желязков. ИТН доволни, че изолирали Пеевски и не дали нищо на Доган

Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър

Докладът беше представен пред Външната комисия. Тепърва ще се обсъжда, ще има и резолюция на Европейския парламент. Докладът включва напредъка на всички страни от Западните Балкани. Общата линия като политика е, че перспективата за присъединяване към Европейския съюз е нещо, което дава допълнителна стабилност и мотивира страните за реформиране, за изграждане на институциите и т.н.

В случая с нашата съседка Македония нещата в общи линии са обективно оценени. Комисията вече години наред предлага да се започнат преговори. Отношенията с България частично са засегнати, може би е нужно малко повече и вероятно ще предложим някои поправки по-нататък при обсъждането в Европарламента, посочи Кирилов.

„Хайде да чуем аргументите на македонската страна за тяхната интерпретация на нашата обща история. Факт е, че националните доктрини се създават въз основа на хиперболизация на едни личности за сметка на други, които се съвпадат с „основната линия”. Нашата западна съседка все пак е създала национална доктрина за сметка на историческата истина. Нямаме нищо против всеки да иска да се чувства както иска, но нека тази нова национална идентичност да не е повод за преписване на една притча, в чието създаване имаме поколения българи, турци, албанци, власи, гърци, роми и сърби и другите народи”, заяви пък друг евродепутат - Андрей Ковачев.

Според него ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере, че налагането на националмакедонизмът не води към Обединена Европа. Той смята, че отношенията между София и Скопие може да бъдат нормализирани с договор, в основата на който е декларацията от преди 14 години.

Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?

Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес