Намираме се в преговорен процес. От тук нататък важното е кой е в по-силна преговорна позиция. Очевидно това са ГЕРБ. Бойко Борисов постигна целта си да излезе от политическата изолация. Ако се отиде до ръба на скалата ГЕРБ запазва позициите си, докато това не е така при ПП. Това коментира политологът Димитър Ганев в ефира на Нова телевизия относно коалиционното споразумение, което предложи ГЕРБ на ПП-ДБ за пълен мандат.
ОЩЕ: "Искам да нося отговорност": Борисов предложи коалиционно споразумение на ПП-ДБ (ВИДЕО)
Той смята, че ще се стигне до консенсус. “Такова колаиционно споразумение трябваше да се подпише още в началото. Меморандумът също е коалиционно споразумение“, каза политологът.
Относно предложенията за регулаторите Ганев смята, че те няма да бъдат ярки политически лица.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Социологът Андрей Райчев е на мнение, че предложението на ГЕРБ е реконтра предложение. „Това е обмислено, не е импровизация. ПП са в тежко изпитание и те трябва да решат – коалиция или избори“, коментира той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
„Борисов осъзнава своето предимство. Той играе асото си пика – най-силния коз. Ръбът на пропастта е далече и няма да се стигне до избори“, смята Райчев.
Даниел Смилов вижда в предложението на Борисов вървене към някакво разумно решение. „Сега ГЕРБ иска повече министри. Но и двете страни ще имат вето върху предложенията на другите. Има общо отговорност за състав на Министерския съвет и регулатори. ДПС се намесва там, където е необходимо“, заяви той.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Според него с това предложение ГЕРБ се съгласяват за изваждане на ДПС от схемата и участието им в регулаторите през тяхната квота. „Не е важна квотата, а отговорността“, каза Смилов.