Комплексни са причините за случилото се по Южното Черноморие. Има обективни причини - природата. Това не може да се спре. За нито едно от наводненията обаче не е причина само дъждът. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в „Лице в лице“ по БТВ.
Още: Цял отбор с 6 резерви са кандидатите за лидер на БСП: Ето кои са те
Още: Ако Радев направи партия, ще е след края на президентския мандат: Коментар на Яница Петкова (ВИДЕО)
„Днес премиерът призна, че два язовира са прелели над Царево“, посочи тя. По думите й има четири проблема. Те са: язовири, реки, гори и кражби. Нинова показа карта на язовирите у нас, които са 6844. По думите й проблемът бил, че собствеността и поддържането било много разпокъсано и никой не носил отговорност, а само я прехвърлял.
Още: Нинова настоя властите да гарантират целостта на Паметника на съветската армия
4962 от язовирите били общински, но нямали пари да ги поддържат. 719 били на Земеделското министерство, 499 на Икономическото министерство, 312 не се знаело чия собственост са, 157 били на сдружения за напоявания, 144 били частни язовири, 38 били на Министерство на енергетиката и 13 били държавна собственост, обясни тя.
Още: НСИ за "Възраждане": И след 1000 страници обяснения не разбират инфлацията
Още: Борисов се отказа да е председател на външна комисия в парламента, предлага Фандъкова
Според нея собствеността трябва да се окрупни. Второ нещо, което трябвало да се направи е водите да се обявят за национално богатство и да се възстановят напоителните система. По думите на Нинова трябва да има и контрол върху това.
Вторият проблем били речните корита. Нинова посочи, че премиера й казал, че 350 речни корита били спешни за почистване, но имали пари за 10.
Още: Министерството на финансите се оправда за "виртуалната опашка" на Дунав мост
Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство
Още: Нинова: Бойко, позиции се защитават с действия, а не с ала-бала
Третият проблем бил незаконната сеч на горите, която била за печалбарство. „Всичко това се обещава от четвъртия проблем – кражба, алчност и корупция“, посочи Нинова.
Още: МЕЧ са против помощта за Украйна
Още: Денков: С бюджетите на Асен Василев успяхме да покрием критерия за инфлацията (ВИДЕО)
Тя подчерта, че през януари 2022 година е внесла законодателни промени в парламента. „Законите, които са важни за България – Плана за възстановяване, за европейското развитие на България, ние подкрепяме. И днес подкрепихме валутния закон. Това, което е разумно за България ще го подкрепим“, каза Нинова на въпрос дали БСП ще подкрепи някои от тринайсетте закона, за които са се разбрали ГЕРБ, ПП и ДПС.
Още: Нинова: ПП-ДБ, ГЕРБ и Алексей Петров са договаряли правителство
По думите й обаче имат резерви за Закона за КПКОНПИ. „Самите те спорят как да си разпределят властта в КПКОНПИ“, посочи тя. „Няма да подкрепим Конституционната реформа, докато с нея се променя националния празник и се дава право на хора с двойното гражданство да ни управляват“, подчерта Нинова.