Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нинова каза какво ще предприеме правителството заради енергийната криза

13 май 2022, 17:14 часа • 3310 прочитания

Данък върху свръхпечалбите на енергийните дружества, премахване на акциза върху газ и електроенергия, намиране на алтернативни доставки и компенсаторни механизми в помощ на бизнеса и домакинствата са мерките, които правителството предвижда в отговор на кризата след спрените доставки на газ от Русия.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Те бяха представени от вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова по време на Експертния консултативен съвет по горивата, чийто ръководител по закон е тя. Постоянно действащият съвещателен орган към министъра на икономиката не е свикван от две години.

На срещата присъстваха представители от Министерството на финансите, Министерството на енергетиката, Българската петролна и газова асоциация, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР, НАП, Агенция „Митници“, Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси", Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и др., съобщиха от министерството на индустрията.

Пред участниците в Съвета министър Нинова съобщи, че правителството е поискало от Европейската комисия дерогация за отпадане на акциза върху газ и енергоносители.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Вицепремиерът припомни и че България настоява да бъде изключена от петролното ембарго на ЕС срещу Русия и че ако това не стане, страната ни ще поиска налагане на вето.

„Полагаме усилия да стабилизираме икономиката и да не оставим домакинствата и бизнеса без подкрепа в тези трудни времена“, каза още министърът.

По време на срещата участниците в Съвета разгледаха проблеми и предложения за промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Предстои те да бъдат обединени и предложени за ново обсъждане. Представители на някои от институциите настояха за координация на различните дейности в сектора на горивата, а министър Нинова предложи свикване на съвета отново по-рано от 3 месеца, какъвто е срокът по закон. "Най-важно е да има диалог между държавата и бизнеса и добра координация между институциите“, заключи Нинова.

Припомняме, че още преди седмица, след среща с превозвачите, правителството обяви, че една от мерките, които  ще задейства, е да поиска дерогация от ЕС за освобождаване от акциз на електроенергията и природния газ. Съгласно чл.15 от Директива 2003/96/ЕО на Съвета на ЕС от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията, държавите-членки могат да прилагат пълно или частично освобождаване от данъци или намалени ставки на данъчно облагане по отношение на електроенергията от възобновяеми енергийни източници; енергийните продукти и електроенергията, използвани за превозването на стоки и пътници чрез железопътен транспорт, метро, трамваи и тролейбуси, както и електроенергията, природният газ, въглищата и твърдите горива за бита. Също така е допустимо освобождаване от акцизи на природния газ за държавите-членки, в които делът на природния газ в крайното енергийно потребление е под 15%.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Заради превозвачите правителството иска от ЕС освобождаване от акциз на електроенергията и природния газ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес