Подобен тип действия, като тези на Руската федерация в Черноморкста ни зона, не трябва да се допускат в рамките на международното право. България е в пълното си основание да отговори на заплахите, които се случват в Черноморската зона. Трябва да го направи заедно със своите съюзници Румъния и Турция в НАТО. Това заяви бившият външен министър Николай Младенов пред БНТ.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Според него трябва много сериозно да погледне в нужните инвестиции, от които българският флот се нуждае, за да се охранява нашата зона в Черно море. Всичко това се прави, за да се защити територията и суверенитета на държавата, не от гледна точка на потенциална агресия, а от гледна точка на отговорността, която имаме като държава, по отношение на собствените си интереси, каза още той. В момента Николай Младенов се намира в Ирак за няколко срещи с правителството и основно с кюрдската и иракската страна, защото има доста проблеми, които трябва да се разрешат. Той увери, че до момента всичко е наред.
Още: Шойгу: Руският флот е с 2 нови ядрени подводници „Красноярск“ и „Император Александър III“
"Много неща се случват в момента - видими и невидими. Светът сякаш никога не се е сблъсквал с толкова много кризи едновременно. Част от тези кризи изискват сътрудничество от всички държави по света. Не могат да се решат от една или друга. Климатичните промени са пример за това - никой не може да се справи сам. Виждаме една тенденция на раздробяване на света, на групиране на отношенията между държавите, която пречи на глобалното действие. Същевременно има и други процеси, които текат от много години - те също са много притеснителни", заяви още Младенов.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Като първи притеснителен процес той подчерта данните на ООН за развитието на населението през следващите 100 години. "В Африка ще живеят 4,5 пъти повече хора отколкото в Китай. Индия пък е най-населената държава в света. Населението на Европа застарява", каза бившият външен министър.
Още: Опит за отмъщение за Крим: Русия пробвала да атакува украински бомбардировачи (ВИДЕО)
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Другият процес е глобалното затопляне, с което всички трябва да свикнем да живеем. На трето място виждаме разместването на икономиките в света, което за мен е най-притеснителното. След COVID кризата видяхме едно много силно увеличаване на държавните дългове в Западна Европа, Северна Америка и в африканските страни, които пък са значително по-бедни. Това забавяне на икономическия растеж води до промяна на икономическите процеси в света. Най-притеснителното е, че от 2010 г. до 2023 г. са се увеличили драстично пречките пред световната търговия, което води до регионализация на икономическото развитие и до разглобяване на световната икономика", заяви още той.
"И на последно място, факторът, който е най-трудно предвидим - навлизането на високите технологии. Ако до този момент светът се е делил на Изток и Запад, по-беден и по-богат - новото деление ще бъде на тези държави, които имат достъп до изкуствения интелект и високи технологии, както и тези, които нямат", подчерта Николай Младенов.
Още: Ракетно учение на руски военни кораби беше спряно от рибари
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство