Правомощията на президента се свеждат до това с указ да определи датата на изборите. Правомощията на представителите на политическите партии в парламента са да обсъждат и изменят Изборния кодекс. Обсъждахме го през октомври, 2020 година – тогава нямаше такива предложения. Това заяви лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова в коментар относно идеята да има онлайн видеонаблюдение на броенето на бюлетините.
Задължение на всички нас е да обясняваме защо не може да има манипулации на изборите, подчерта Дариткова, след като имаше кратък вербален сблъсък в ефир с водещия на сутрешния блок на Нова телевизия Виктор Николаев защо бива прекъсвана, докато обяснява гледната си точка.
"Да ви зададем въпрос", попита след това колежката на Николаев – Лора Инджова. А Николаев попита отново защо няма възможност да се уреди законово онлайн видеонаблюдение там, където е възможно и технически. "Имам опасение, че изпадате в детайли, които нямат отношение към предстоящите избори. Проблемът е, че изборите се провеждат в ситуация на извънредна епидемична обстановка", отвърна Дариткова, според която управляващите са решили точно този проблем, свързан с безопасността и за здравето на избиратели и работещи по организацията на вота, а всякакви други предложения, особено от извънпарламентарната опозиция за провеждането на изборите, може да се гледат когато тази опозиция стане част от парламента.
Припомняме, че бившата дясна ръка на Бойко Борисов – Цветан Цветанов, който направи собствена партия (Републиканци за България), изрази опасения пред президента Румен Радев за честността на вота с думите, че го притеснява броенето.
Според Дариткова, тези предложения (за гласуване по пощата, за онлайн видеонаблюдение) "създават напрежение у специалистите". Никой от експертите не може да гарантира честността на вота по пощата, каза тя, уточнявайки, че не може да се гарантира сигурността на вота и чрез електронно гласуване. Как електронното гласуване може да е безопасно – ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК! Материалът е писан по времето, когато парламентът прие пътна карта за електронно гласуване, т.е. преди вече над 5 години!
На този етап имаме решение на Национална конференция на ГЕРБ да не се коалираме с БСП, категорична беше Дариткова. На въпрос има ли такова решение и за ДПС, отговорът беше, че такова конкретно решение ГЕРБ няма. Тя обясни, че ГЕРБ винаги е искала да има единство в програмата с бъдещ коалиционен партньор и с годините партията е доказала принципността си в това отношение.