Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Народното събрание ще работи по нови правила в извънредното положение

03 април 2020, 15:16 часа • 3833 прочитания

Парламентът прие нов правилник за работа в условията на извънредно положение, но това отново не стана единодушно.

Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.

Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция

Един от най-важните аспекти е, че няма да има редовни ваканции – великденска и лятна (през август). А що се отнася до най-важният аспект от работата, т.е. присъствието в пленарна зала, при разискванията е препоръчително присъствието на най-много 25% от депутатите. Освен това, само за 24 часа може да се дават писмени предложения за корекция и допълнение на закони, гласувани на първо четене и преди да бъде гласуван на второ четене – първо в комисия, след това и в пленарна зала. Законопроектите пък минават само на една комисия – водещата. Гласува се и наведнъж - първо се минава през всички точки на дневния ред в пленарна зала, след това, но не по-рано от 30 минути, се гласува. Гласува се на две групи, които влизат една по една в залата. Чак след това резултатите се обобщават, дават се на председателя на парламента и той ги съобщава.

От БСП, чрез депутата Кристиан Вигенин, обявиха, че не подкрепят – защото се запазва принципът парламентът да се свиква реално само след инициатива на председателя на парламента Цвета Караянчева и защото няма парламентарен контрол. Гледната точка се заключва с това, че като няма парламентарен контрол, няма никакъв контрол върху дейността на правителството, докато има извънредно положение.

„Ако г-н Вигенин и неговите колеги се чувстват най-мразени за всички времена, нека не ни слага под общ знаменател”, отвърна му лидерът на „Воля” Веселин Марешки, който си пожела: „Недай си Боже да видим как някога пак управлявате” и добави, че се чувства „много обичан”. Марешки де факто поиска да се работи на ниво „минимална пенсия – 250 лева” и дори да се връщат заплати, за да се помогне на българския народ.

Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП

Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията

Йордан Цонев от ДПС пък критикува, че БСП не са възприели възможността за дистанционно гласуване, макар някои конституционалисти да били казали, че може при определени обстоятелства. И добави, че няма законова хипотеза какво се случва, ако например 121 депутати се разболеят от COVID-19 и трябва да бъдат 28 дни под карантина.

В крайна сметка, със 119 гласа "за" и 54 "против" промените в правилника бяха приети. Последва нов скандал, защото Георги Свиленски от БСП се оплака, че на председателски съвет било решено едновременно да присъстват най-много половината депутати от група, а от управляващите били повече.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес