Народното събрание прие проект на решение, предложен от ГЕРБ, който предвижда ускорена работа по пътя към приемане на еврото. Решението беше прието със 157 гласа, дошли от ГЕРБ, "Продължаваме промяната", ДПС и "Демократична България". "Възраждане" бяха против проекторешението, а БСП и "Български възход" гласуваха с "въздържал се". Депутатите задължиха изпълнителната власт и националната банка да ускорят и процесите по техническата подготовка за приемането на еврото. Изрично се уточнява, че България може да въведе еврото само при сегашния курс от 1.95583
По-рано днес управителят на БНБ Димитър Радев обяви в парламента, че страната ни сериозно изостава от плана за приемане на еврото. Какво още каза пред депутатите - четете тук.
"Множество правителства са показали политическа воля България да се присъедини към клуба на богатите и развити държави в ЕС. В момента без твърд политически ангажимент за продължаване на европейската интеграция бихме подложили на съмнение тази решителност на България, която от своя страна поставя под сериозен риск постигането на този национален приоритет", каза от името на вносителите Десислава Атанасова, председател на парламентарната група на ГЕРБ.
Депутатът от БСП Румен Гечев обяви, че по решението социалистите се гласуват "въздържал се". Той беше категоричен, че няма как българските власти да задължат Европейската централна банка да приеме този курс, който зависи от инфлацията, която е огромна от 1997 г. насам Той добави, че при предстоящата тежка зима особено за страните от Южна Европа е опасно без ясни оценки и разчети България да върви към еврозоната.
Парламентарната група на "Възраждане" обяви, че се опасява, че с приемането на еврото "ще унищожите българския лев" и това щяло да доведе до финансова нестабилност. Според председателя на партията Костадин Костадинов предложението за забързване на преговорите за приемане при сегашния курс е противозаконно.
От ГЕРБ отговориха, че няма официално изискване към националната банка за доклад за ефектите от еврото и че тази реторика само се използва за подклаждане на страхове. Депутатът Александър Иванов посочи, че с приемането на еврото ще има редица ползи - ще се спестят разходи от превалутиране, от транзакции, ще се спести от лихви.
Бившият министър на финансите Асен Василев също защити въвеждането на еврото и обори Костадинов, че еврото няма да доведе до финансова нестабилност в страната. "Еврото е стабилна валута, защото и в момента България взима заеми основно в евро", каза Асен Василев. Посочи, че стабилна валута е и щатският долар, но не и руската рубла.
"Като говорим за стабилна и силна валута, държавите, които имат такива, се познават по едно нещо - вземат заеми в тяхната собствена валута. Ако вземате в чужда, нямате стабилна", заключи Василев. Посочи, че България за последно е имала стабилна валута след Първата световна война, когато е имало български лев.