Набързо и без дебати Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за съдебната власт, с които се правят нововъведения в механизма за разследване на главния прокурор.
Още: "Обществото трябва да избухне - на първо време в своя подкрепа": Призив от бивш съдия
Още: Търсим възможности за подобряване на газовото споразумение с „Боташ“
Промените са внесени от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС.
С тях се въвежда отделна система за избор на адхок прокурора, който ще може да разследва главния или неговите заместници. Тя няма да бъде част от Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС), която се използва за "джуркане" на всички останали дела (без административните).
От името на вносителите Надежда Йорданова (ПП-ДБ) и Хамид Хамид (ДПС) заявиха, че промените няма да повлияят на избора на такъв адхок прокурор, който вече бе направен. Това е съдийката Даниела Талева от СГС, която трябва да разследва сигналите срещу Борислав Сарафов, който в момента изпълнява функциите на главен прокурор. Вчера прокурорската колегия отложи назначаването на съдия Талева.
Още: "Сульо и Пульо може, той не“: Вежди Рашидов за голямото желание на Борисов
Още: Въпреки че не очаква да мине: Кирил Петков с подробности за готвения вот на недоверие
Какво предвиждат новите текстове?
Поправките предвиждат още мандатът на този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да бъде удължен с поне още шест месеца. Така нов избор ще бъде направен в началото на следващата година. Още: Сарафов: Пресцентърът на Гешев сам си е измислял сигнали за активиране на проверки срещу опоненти
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Извинение: След Костадинов и Радостин Василев се закани на "Алфа Рисърч" и то с държавен отговор
Още: Богдан Богданов: Под натиск от Пеевски ДАНС спря изграждането на завод за барут миналата година
На практика предложенията ревизират наскоро окончателно приетите промени в Закона за съдебната власт и Наказателнопроцесуалния кодекс, които предвиждаха в срок от три месеца от приемането им да се избере нов състав на Висшия съдебен съвет.