Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене в Правна комисия: Закриват се специализираните съд и прокуратура с подкрепа от БСП

28 април 2021, 17:03 часа • 5679 прочитания

Правната комисия на НС прие на първо четене законопроектите за промени в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура.

Комисията отхвърли обаче проектът за промени на Николай Хаджигенов за възможността магистратите да могат да участват в избори, като кандидати на непартийна или гражданска квота или като независим кандидат.

В приетите законопроекти се предвижда още промени в прокуратурата, структурата на ВСС и да се въведе двойно мнозинство при избор на председателите на ВКС и ВАС.

"Голяма част от делата в специализираните съдилища приключват или с малки по-размер осъдителни присъди или споразумения", заяви Атанас Славов, съвносителил, който представи проекта.

Дани Каназирева от ГЕРБ заяви, че "не е рационална съдебна реформа" да се закрият спецсъда и спецпрокуратурата. "Това ще хвърли в хаос съдебната система", допълни тя. По думите й ЕК е свалила мониторинга върху България заради добрата работа на спецсъда. Шефът на правната комисия Радостин Василев ("Има такъв народ") я попита дали представя пред колегите си становището на прокуратурата.

Друг представител на ГЕРБ Радомир Чолаков пък определи проектите като "политически рекет", като обясни, че се иска или да се даде подкрепа, или тези, които са "против", да бъдат обявени за корупционери.

Министърът на правосъдието Десислава Ахладова коментира, че не е изискано становище по законопроекта от министерството. По думите й, такова не било поискано и от Висшия съдебен съвет. Тя посочи още, че не са представени данни за ефективността на спецсъда и прокуратура.

Вътрешният министър Христо Терзийски посочи, че от МВР не е било поискано становище по законопроектите. Той представи данни, че за периода от 2015 до март 2021 г.

Крум Зарков от БСП заяви, че левицата ще подкрепи промените на първо четене, но посочи, че не трябва да се допуска делата от специализираните съдилища да започнат от начало, след закриването им. Той добави, че има и други неща, които трябва да се преосмислят и БСП е готова да съдейства.

"Закриването на тези съдилища е наложителна мярка, но тя трябва да се направи спокойно и професионално", заяви Зарков.

"В спецсъдилищата са концентрирани абсолютно всички обществено значими дела. Съдът се превърна в съд на самата власт", посочи Зарков. И продължи, че продължаващият мониторинг на Брюксел е доказателство за провала на реформата. "Партньорите на България нямат доверие в правосъдната ни система. Няма доверие, защото имат очи и уши. Виждат как някои ги карат като мечка", каза Зарков.

Хамид Хамид от ДПС призова да не се "претупва" дебата, като посочи, че ДПС ще гласува против проекта на "Демократична България" на първо четене, но отбеляза, че не са срещу темата по същество.

Спецправосъдието изпълнява политически и икономически поръчки, посочи адвокат Николай Хаджигенов ("Изправи се! Мутри вън!"). Той сравни работата на спецсъда и Патриотичния акт в САЩ (федерален закон на САЩ срещу тероризма, приет през октомври 2001 г. и действал до 2015 г., бел. ред.) Единственото нещо, което е постигнато безусловно, е нарушаването на правата на стотици хиляди американци. Съотнесено към мащабите на България - тук са нарушени правата на стотици българи, обясни Хаджигенов, цитиран от Сега. И допълни, че ефективността и на спецсъда и на Патриотичния акт е кръгла нула.

Хаджигенов посочи, че "основната купчина присъди на спецсъда са по споразумения, които се дължат на възможността прокуратурата да повдига и поддържа обвинения без доказателства". Според Хаджигенов спецсъда заверява "щенията на главния прокурор" и няма нищо общо с правосъдието.

"Адвокатите искаме правосъдие, а не бухалка в ръцете на главния прокурор. Искаме да вземем бухалката от ръцете на главния прокурор", отговори Хаджигенов на упреците, че подкрепя закриването на спецсъда, защото това ще обслужи хора, на които е защитник.

На първо четене в правната комисия не получиха подкрепа проектите на "Изправи се! Мутри вън". Идеята им за промени в съдебния закон предвиждаше съдиите вече да могат да участват в избори като кандидати от непартийна или гражданска квота, или като независими кандидати.

А с ревизия на НПК се възстановяваше възможността, ако някой е бил обвиняем за тежко умишлено престъпление повече от 2 години, да може да поиска делото му да бъде внесено в съда, или прекратено.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес