Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Управляващите разрешиха на осъждани хора да имат охранителни фирми

27 януари 2021, 11:37 часа • 7929 прочитания

Хора, осъждани за криминални престъпления, чиито присъди са изтекли и са били реабилитирани ще могат да са собственици на охранителни фирми. За охранителите пък вече няма да се изисква завършено средно образование.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Тези промени в Закона за частната охранителна дейност, предложени от ГЕРБ, бяха одобрени на първо четене от Народното събрание.

Бурен дебат предизвика предложението реабилитирани за престъпления по Наказателния кодекс да могат да правят охранителни фирми и да им се издава лиценз.

„Това означава хора, осъждани за куп престъпления като рекетьорство, убийства, наркопласьорство да могат легално да влязат в охранителния бизнес. 90-те години имаше сума ти лица, хора рекетирали и трошили ръце, организирали побоища. Сега като са им изтекли присъдите им отваряме вратата към легалния бизнес“, обясни от трибуната на парламента Иван Иванов от БСП. ДПС също се обяви против предложенията на ГЕРБ.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Спомнете си за Георги Енев, който ограби инкасо автомобилът. Неговата присъда изтича и сега той ще може да стане охранител и да пази банки, атакува управляващите и социалистът Тодор Байчев.

С текстовете за реабилитираните лица се дава право на куп хора, осъждани за престъпления, които нямат общо с криминалния контингент – катастрофи, по непредпазливост и пр. Да са легално в бизнеса, отвърна обаче депутатът от ГЕРБ Маноил Манев. Той е сред вносителите на промените и основен техен защитник в парламента.

Текстовете за реабилитираните лица обаче били подложени на дебат и не е задължително да бъдат приемани, обясни още той. Вариантите били два – пълното им отпадане или подробно разписване в закона реабилитирани за какви престъпления могат да са собственици на охранителни фирми.

Манев насочи дебата към социалистите с обвинението, че мутризацията и хората с прякори, за които говорят са създадени при техни управления в миналото и с прословутите „червени куфарчета“.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Намаляването на изискванията за образованието на охранителите на терен пък се правело заради липсата на работна ръка, заяви още Манев. „Защо беше забранено да работят хора без средно образование? Защото имаше работна ръка. А сега има строителни и селскостопански обекти, които са замразени и всъщност се охраняват от пазач“, разясни мотивите си депутатът от ГЕРБ, цитиран от 24 часа.

Промените в закона са лобистки, атакува опозицията. А Ахмед Ахмед от ДПС поиска всеки от вносителите да декларира конфликт на интереси. „Аз нямам конфликт на интереси. Никога не съм имал фирма и не съм се занимавал с охранителен бизнес“, отговори Маноил Манев. Той е от създателите на частния Колеж за охрана и сигурност.

При големи поръчки за охрана да могат да бъдат наемани подизпълнители, предвижда още законопроектът на ГЕРБ. Така ще се даде възможност в малки населени места охранителни фирми с различна специализация да работят заедно, обясни Манев. Според БСП и ДПС обаче така се ликвидирал малкия бизнес в охранителната сфера.

Въпреки обвиненията в лобизъм проектът на управляващите бе одобрен с гласовете на 77 депутати на първо четене.

Още: На първо четене: Управляващите разрешиха на осъждани хора да имат охранителни фирми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес