Със 122 гласа "за", 7 "въздържал се" и 10 "против" прие на първо четене удължаване на срока на действие на Закона за държавния бюджет за 2021 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г до края на март.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
До решението се стигна, след като новото правителство не успя да подготви и внесе в парламента нови бюджети.
Гласуването премина след вял дебат, при който от опозицията, в лицето на ГЕРБ, акцентираха основно върху факта, че няма приет бюджет в началото на годината за първи път от много години.
"Свидетели сме на лоши практики по отношение на управлението на бюджетния процес. Удължаването се прави на един закон, който е внесен от правителството на ГЕРБ. Законът за бюджетите на трите институции започват на 1 януари и свършват на 31 декември. Тук се предвижда ретроактивно действие, което не е най-правилният начин за решаване на тези въпроси", заяви бившият финансов министър Кирил Ананиев.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
"Не може на 1 януари да нямаш визия каква ще ти бъде приходната част до края на годината. Нашата парламентарна група не може да подкрепи това предложение. Все пак ние като конструктивна опозиция ще предложим текстове между първо и второ гласуване, които да подобрят качествено съдържанието на законопроекта", каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Петър Чобанов от ДПС също заяви, че бюджетът е трябвало да бъде гласуван в края на годината. Според него приемането на законопроекти със задна дата не е "най-чистият вариант".
Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански от "Има такъв народ" от своя страна заяви, че пропуските, които според Ананиев са направени, могат да бъдат добавени между първо и второ четене.
Той припомни, че има и други случаи, в които страната ни е започвала годината без гласуван бюджет.
Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите
Още: Нинова писа двойка на кабинета
"Единият такъв случай е 1993 г., другият е 1997 г. Това е фактологията. През 1997 г. бюджетът е приет чак на 1 юли. Тогава г-н Ананиев е бил част от МФ. Красимир Велчев е бил част от МФ през този период. Г-н Ананиев вероятно е внасял точно такива предложения, за които сега говори. Ясно е когато е прието коалиционното споразумение. В него ясно сме казали, че ще има актуализация", заяви Каримански.