Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Лесен достъп до лични документи за българите по произход

13 януари 2021, 11:28 часа • 4631 прочитания

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за българските лични документи. Предлаганите промени имат за цел да въведат специфична категория лични документи с удостоверяваща и оправомощаваща функция. Става въпрос за карта на лице от български произход. Тя трябва да удостоверява самоличността и правото на пребиваване на територията на България.

Измененията са внесени от "Обединени патриоти" и "за" тях гласуваха 102 народни представители, "против"-23 и "въздържали се" -4, с което те бяха приети„.

Целта на това изменение е да се даде правна регламентация на предвидения с проекта специален статут на лицата, принадлежащи към българските исторически общности, които са родени извън територията на Република България и на тези, които са родени тук, но са напуснали страната, посочва Фокус.

БСП видя законопроекта като опит за внос на работна ръка. "Съжалявам много, но България ще изпитва недостиг на работна ръка, докато има ниско заплащане. Дайте да го кажем това и да се разберем веднъж завинаги, посочи депутатът от левицата Тодор Байчев.

Забелязвате какъв наплив има за народни представители, където заплащането е добро, ако българският работник, служител и всяка една кариерна професия получава едно добро възнаграждение, тя няма да страда от липса на работна ръка. Трябва да работим и мислим в посока на повишаване на възнаграждението на работниците и служителите", заяви още Байчев.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов защити предложението. Законът за българските лични документи е ясен, категоричен и ще бъде сериозна крачка при решаването на демографските проблеми на България, посочи той.

От една страна нуждата от такъв закон се определя от нуждите на пазара на работна ръка, недостига на квалифицирани специалисти, което за съжаление нашата образователна система и като цяло образованието не може да гарантира и предостави. Вторият аспект е демографският".

Той обърна внимание, че това е последователна политика на "Обединени патриоти".

Според него този закон "не открива топлата вода". "Този режим е въведен основно в република Полша, където в резултат на тези облекчения са се обезпечили работна ръка основно в размер на над 1 млн. човека.

Защо казвам работна ръка, а не поляци? По-голямата част от тези хора нямат полски произход", каза още Симеонов. Той обясни, че наши сънародници в Украйна вместо в България, отиват да работят в Полша.

В началото на пленарното заседание пък 39-годишният Георги Александров стана новият депутат от парламентарната група на „Обединени патриоти".

Народният представител, който е част от НФСБ и е избран от Варненския избирателен район, положи клетва в първото за новата пленарна сесия заседание на парламента. Той заема мястото на покойния Валентин Касабов, който почина на 17 декември миналата година след усложнения в болница, загубвайки битката срещу COVID-19.

Георги Александров е журналист по професия, като през 2008 г. е част от екипа на телевизия „СКАТ“.

Още: Издаването на нови лични документи в България стигна до Европейския съд

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес