Точно един месец мина от обнародването в Държавен вестник новият антикорупционен закон, с който се създаде и нова комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси. Той обаче вече е в ремонт.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Днес (23 февруари) Народното събрание прие на първо четене промяна в текста на закона, с който на практика се отлагат нововъведените правила за конфликт на интереси за общинските съветници. Решението беше взето с 112 гласа "за", 48 "против" и 5 "въздържали се".
Припомняме, че с антикорупционния закон, приет окончателно през януари, се въведе изискване общинските съветници да не могат да бъдат членове на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите, контрольор, управител, прокурист, търговски пълномощник, синдик или ликвидатор на търговски дружества с общинско участие или директор на общинско предприятие.
Освен това на представителите на общинските съвети по новите правила трябваше да се разделят с участието си във фирми или качеството си на еднолични търговци, ако дружеството, в което са, има сключени договори с общината, в която са избрани, или с дружества и предприятия на въпросната община, ако възнамеряват да изкарат пълните си мандати. Имаше и срок за декларирането на промени в статута им - 23 февруари.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Според приетите днес текстове се променят описаните срокове, като за общинските съветници новите правила за конфликт на интереси да влизат в сила от 1 декември 2019 г. Това значи отлагане до приключване на сегашните мандати на местната власт - следващите редовни избори за кметове и местни парламенти са през есента догодина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
"Налага се да се предвиди период от време, в който кандидатите за общински съветници за мандат 2019-2023 да съобразят и да решат дали да бъдат общински съветници при тези нови изисквания", пише в мотивите към законопроекта. Вносителите подчертават, че с промяната не отпада задължението на общинарите да декларират конфликт на интереси.
По-рано този месец Националната асоциация на председателите на общински съвети излязоха с декларация, че се налагат ограничения "в движение". От жалбата се разбра, че масово настоящите общинари не отговарят на новите правила за несъвместимост. Има и много случаи, в които, например, местен парламентарист е и лекар по професия. В тези случаи обикновено има сключен договор за наем на кабинет с общината. По новите правила, чието влизане в сила сега ще се отлага, съветникът-лекар ще трябва да напусне мястото на практиката си.