Обидата на работно място от по-висшестоящ що се отнася до прокуратурата е оправдана, ако става въпрос за служебни отношения. Това на практика реши съдът по скандалното дело, което следователят от Националната следствена служба Страхил Каменички срещу зам.-главния прокурор Борислав Сарафов. Актът може да се обжалва пред Апелативния съд.
Каменички заведе иск за 26 000 лева срещу Сарафов, но с основанието, че действията на висшестоящия при обида минават за служебни и че отговорност за тях носи цялата институция, а не съответният магистрат съдия Любомир Василев от Софийския градски съд (СГС) прекрати гражданското дело. Каменички твърдеше, че Сарафов му е оказал натиск по разследването на катастрофата в Хитрино и го е обидил.
Според съдията делото е недопустимо. "Действията на ответника, дори да са били с описания от ищеца неморален и неправомерен характер, са извършени по служба и в качеството на прокурор. За тези действия отговаря прокуратурата на Република България, а не лично прокурор Борислав Сарафов", пише в съдебния акт, цитиран от "Правен свят" и в. "Сега".
Каменички твърди, че на съвещание в Шумен Сарафов нарекъл колегите му "безделници", а на него конкретно му казал, че е със заешко сърце и ще му образува дисциплинарка, защото още не бил повдигнал обвинения на двамата машинисти на влака, който дерайлира и предизвика огромна експлозия със 7 жертви. От съдебното определение личи и указание към следователя - да заведе дело срещу прокуратурата, а не конкретно срещу Сарафов.
Формално следствието е на подчинение на държавното обвинение. Законът обаче забранява на висшестоящите да се месят, когато магистрат от по-нисък ранг взема решение по дело. Не така стоят нещата според съдия Василев. Той се позовава на разпоредбата от конституцията, че "съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер".
Срещу Сарафов е подаден и сигнал от деветимата, присъствали на нервното съвещание следователи. Случаят се проверява от прокуратурата, заяви говорителят на Цацаров Румяна Арнаудова.
Миналата година на Сарафов му се наложи да се извини, след като разследващата полицайка от ГДБОП Любомила Ценова му заведе дело за 30 хил. лв. обезщетение, защото я заплашвал с дисциплинарно дело. Той първоначално твърдеше, че тя се е опитала да провали дело за укриване на данъци. След това Ценова оттегли иска си с обяснението, че зам. главният прокурор се е извинил.